Bir Gazeteci, Çeçenistan’daki Gay Hapishanesinde Olanları Paylaşıyor!

 Bir Gazeteci, Çeçenistan’daki Gay Hapishanesinde Olanları Paylaşıyor!
Digiqole ad

Yabancı bir gazeteci, Çeçenista’nın eşcinsel erkekleri topladığı kamplarına girdi.

Aylık raporlar, 100 kadar gay erkeğin toplanıp ülkedeki hapishanelere yerleştirildiğini iddia ediyordu.

Yetkili makamlar iddiaları şiddetle inkar ederek, cezaevinde bir gazeteciye rehberli erişim sağladı.

Nisan 2017’de Novaya Gazeta gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Çeçenistan’daki eşcinsel erkeklere yönelik saldırıları uluslararası alanda dikkat çekti ve 100’ü aşkın erkek, polis tarafından götürülürken üçünün öldürüldüğünü bildirdi.

Bu raporlar daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Kriz Grubu’na geri döndü.

Şimdi Çeçenistan’daki Argun kasabasındaki cezaevinin çevresinde, VICE Media ve HBO’dan bir gazeteci olan Hind Hasan yer alıyor.

Hapishane müdürü Ayub Kataev, hapishanenin sadece bir “depo” olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Katev, cezaevinde şahsen işkence yapmakla suçlanıyor. Üstelik eşcinsel erkeklerle ilgili çok talihsiz açıklamaları da mevcut;

“Eşcinseller varsa bile, bırakın onları dövmeyi veya onlara işkence etmeyi, polis memurlarımızın onlara dokunmak isteyeceğini bile sanmıyorum.”

Ayub Katev (solda)

Eşcinsel erkeklerin kaçırıldığı, tutuklu tutulduğu ve işkence gördüğü toplama kampları, Şubat 2017’de kuruldu.

Polise, iddia edilen uyuşturucu suçlaması nedeniyle durdurulan Çeçen bir adamın telefonunda birkaç eşcinsel erkek hakkında iletişim bilgileri bulduğu söyleniyor.

Alvi Karimov

Kadırov’un basın sekreteri Alvi Karimov, raporu “mutlak yalanlar” olarak reddetti ve sonrasında Çeçenistan’da eşcinsel hiç bir insan olmadığını iddia etti;

“Çeçenistan’da bu tür insanlar varsa bile, aileleri onları geri dönemeyecekleri yerlere göndereceği için, yasama ve yürütme organları bu gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmayacaktı.”

Daha sonra bazı ailelerin bunu gerçekten yaptıkları ortaya çıktı. Aileler, gay olduğunu açıklayan aile bireylerini öldürüyorlardı. Şok edici bir raporda, bir gencin eşcinsel olduğunu açıkladığını zaman bir amcası tarafından dokuzuncu katta bir balkondan atılıp öldürüldüğü yazıyordu.

Ailesinin Reddettiği Eşcinsel Genç Amcası Tarafından 9. Kattan Atıldı!

Çeçenistan Devleti Duma Milletvekili Magomed Selimhanov şunları ekledi:

“Çeçenistan’da eşcinsel yok, bu yüzden onlara karşı bir tavır yok. Şahsen, zaten ait oldukları yer, toprağın metrelerce altı.”

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin