Bir Hükumet Cinsiyetçi Kıyafet Uygulamasını Bitirmek İçin Çalışıyor

 Bir Hükumet Cinsiyetçi Kıyafet Uygulamasını Bitirmek İçin Çalışıyor
Digiqole ad

Hükumet kadınların topuklu ayakkabı giyme zorunluluğunu bitirecek.

heels2_640x345_acf_cropped-1

Pek çok insan, iş yerinde bir kadından topuklu ayakkabı giymesinin beklenmesini cinsiyetçi buluyor ve sona vermesi gerektiğini düşünüyor.

Yetkileri devredilmiş bir Kanada eyaleti olan Britanya Kolumbiyası hükümeti, bu uygulamayı bitirmeyi planladıklarının ipucunu verdi.

Britanya Kolumbiyası Hükumeti Başkanı, Christy Clark, kıyafet uygulaması zorunluluğunu rafa kaldırmak için harekete geçeceğini söyledi.

Bölgenin Yeşil Parti Lideri, Andrew Weaver, geçen hafta gizli bir üyenin “çalışanları cinsiyete, cinsel ifadeye ve cinsel kimliğe dayalı değişen ayakkabı düzenlemesi ve diğer zorunluluklardan korumak için hazırlanmış” yasa tasarısını tartışmaya sundu.

Geçtiğimiz Pazar günü, Başbakan Clark bu öneriye desteğini tweet atarak belirtti ve “kadınların işte topuklu ayakkabı giyilmeye zorlanmamasına %100” katıldığını söyledi. Geçtiğimiz aylardan bu yana, cinsiyete bağlı üniformalar konusu hakkında süregelen tartışmalar var.

Pek çok kişi, kadın garsonlardan topuklu ayakkabı giyilmesinin beklenmesini cinsiyetçi buluyor ve ayakta geçen uzun süre için uygun olmadığını savunuyor.

Yeni yasa tasarısı, perakendeden kurumsal ofislere, tüm iş yerlerinde uygulanarak buna son verebilir.

Kadın bir resepsiyonistin tüm gün ayakta durmasına rağmen, topuklu ayakkabı giymeye zorlandığını şikayet etmesi üzerine, benzer bir tartışma İngiltere’de de yaşanmış ve 150.000’den fazla insan imza toplamıştı.

İngiliz parlamentosunun Kadın ve Eşitlik Komitesi, cinsiyetçi kıyafet uygulamasının İngiltere’de hala yaygın olduğunu ve kadınların beklentileri karşılayamadıkları için gelecek tepkilerden korktuklarını söyledi.

Kanada başbakanı Justin Tredeau, trans hakları da dahil olmak üzere, eşit hakların güçlü bir destekçisi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin