Birden Fazla Oral Seks Partneri, Kafa ve Boyun Kanserine Neden Olabilir!

 Birden Fazla Oral Seks Partneri, Kafa ve Boyun Kanserine Neden Olabilir!
Digiqole ad

Annals of Oncology dergisinde yayımlanan bir araştırma, birden fazla oral seks partneri bulunan erkeklerin kafa ve boyun kanseri olma riskinin daha fazla olduğunu buldu.

En yüksek riski kimler taşıyor? Beşten fazla oral seks partneri olan sigara kullanıcıları daha yüksek kanser riski taşıyorlar. Buna sepeb olan da İVP olarak bilinen İnsan Papilloma Virüsü.

Orofaringeal kansere (ağız ve yutak kanseri) yakalan erkeklerin oranı %0.7 gibi oranla oldukça düşük. Fakat risk kadınlar, sigara kullanmayanlar ve beşten fazla oral seks partneri olmayanlar için daha düşük.

Kafa ve boyun kanserinin 2020 yılına kadar ABD’deki serviks kanseri vakalarından daha çok olacağı belirlenmiştir. Bir The Independent: Thought makalesine göre İPV’nin 100’den fazla çeşidi var. Tehlikenin sebebi bunlardan üçü. HPV 16 ve 18 serviks kanserine neden olurken, HPV 16 orofaringeal kansere sepeb olmaktadır.

Doktorlar bu iki sebep yüzünden kafa ve boyun kanserine yakalanmada yüksek risk taşıyan kişileri belirlemeyi umuyorlar. Araştırmacılar risk faktörlerini taşıyan kişilerin takip altında tutulması için daha çok şey yapılabileceğini söylüyorlar.

John Hopkins Bloomberg School of Public Health yardımcı doçenti ve araştırmacılardan biri olan Amber D’Souza “Bu sebeplerden dolayı potansiyel takip metodlarını belirlemek için efektif tahlil yöntemleri geliştirilebilirse sağlıklı insanları tanımlamak yararlı olabilir,” dedi.

“Çoğu kişinin oral seks deneyimi oluyor ve araştırmaya göre kanserojenik İPV virüsü taşıyan oral enfeksiyonların ne kadar oral seks partnerleri olursa olsun kadınlar arasında daha düşük olduğunu saptadık. Sigara kullanmayan erkekler arasında kanserojenik İPV oral seks partneri beşten daha az olanlarda düşüktü, fakat bu risk kişin sigara kullanımıyla ve beşten fazla oral seks partneri olmasıyla yükselmektedir.”

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin