Birleşik Krallık İstanbul Onur Yürüyüşündeki Polis Şiddetini Kınamayacak!

 Birleşik Krallık İstanbul Onur Yürüyüşündeki Polis Şiddetini Kınamayacak!

epa05392602 Turkish police use tear gas to against participants during the Istanbul LGTB Pride Parade which was cancelled due to security concerns by the governor of Istanbul, in Istanbul, Turkey, 26 June 2016. Transgenders people and supporters try to march in central Istanbul as part of the Trans Pride Week 2016, which is organized by Istanbul’s ‘Lesbians, Gays, Bisexuals, Transvestites and Transsexuals’ (LGBT) solidarity organization. EPA/SEDAT SUNA

Digiqole ad

Bildiğiniz üzere Haziranın ayında gerçekleştirilmek istenen İstanbul onur yürüyüşü, valiliğin izin vermeyeceğini açıklamasının hemen ardından polis onur yürüyüşünü engellemiş, bu sırada gerçekleştirdikleri saldırıda biber gazı ve plastik mermi de kullanmıştı. Birkaç kişi, polis tarafından gerçekleştirilen bu LGBT’lere yönelik saldırıda yaralanmıştı.

Bu olaylar Birleşik Krallık Dışişleri Bakanına hatırlatıldı.

Lib Dem peer, Lord Scriven’in sorduğu soruya bakan şu cevabı verdi:

“Güvenlik güçlerinin protestoculara karşı plastik mermi kullandığı ile ilgili raporlardan haberdarız. Türkiye’de LGBT görünürlüğünü arttırmak adına çeşitli sivil toplum örgütleriyle beraber çalışıyoruz. Türkiye ile sıklıkla insan haklarının korunması konusunda iletişim halindeyiz.”

“Ankara ve İstanbul’daki elçiliklerimizde de Türk onur haftası boyunca desteğimizi göstermek adına gökkuşağı bayrağımızı dalgalandırdık.”

Bu cevabın ardından bakana bu konuda Türk yetkililere yönelik herhangi bir kınama yapılıp yapılmayacağı soruldu. Ancak bakan bu konuda yuvarlak bir cevap verdi:

“Elçiliğimiz ve Türk hükümeti sürekli insan hakları konusunda diyalog halindeler. Sıklıkla Birleşik Krallık olarak LGBT hakları konusundaki hassasiyetimizi Türk yetkililere bildiriyoruz.Ve bu konular hakkındaki dikkatimizi de çekmeye devam edeceğiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin