fbpx   .  

Birleşik Krallık’ın HIV Pozitif Adayı

Birleşik Krallık, Türkiye’den 1 ay önce, 7 Mayıs’ta genel seçime gidecek. Ülkede ilk kez, HIV+ olduğunu açıklayan bir aday seçimlerde yarışacak.

Birleşik Krallık’ta 7 Mayıs’ta gerçekleşecek genel seçim öncesi Liberal Demokratlar adayı Adrian Hyyrylainen-Trett, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) taşıyıcısı olduğunu açıkladı.

“Zorbalığın sizde bıraktığı, başınızda dönüp dolaşan kelimeler oluyor”

 

Buzzfeed’a konuşan 36 yaşındaki aday, cinsel yönelimi nedeniyle ilkokul yıllarında maruz kaldığı zorbalığı anlattı:

“Anne-babamın ve etrafımdaki insanların anlamayacağını biliyordum. Kimseye anlatamayacağımı biliyordum. Gidip konuşabileceğim hiçbir yer yoktu. Bunalıma girdim, huzursuz olmaya başladım. Psikolojik zorbalığın sizde bıraktığı tek şey, başınızda dönüp dolaşan kelimeler – soyunma odasında, spor salonunda, okuldan eve yürürken size atılan laflar oluyor. Annem-babam her zaman beni okuldan alırdı ve ben onlara yürürken çocuklar benimle dalga geçerdi.”

“Bu konuları konuşmak topluluğa borcum”

İntihar teşebbüslerini ve uyuşturucu kullanmaya başlamasını paylaşan Hyyrylainen-Trett, uyuşturucunun suç değil bir sağlık meselesi olarak ele alınması gerektiğini, ancak bu şekilde insanların destek alabileceklerini savunuyor:

“Konuşmamız gereken çok fazla şey var: Eşcinsel erkekler arasındaki beden algısı, nefret suçları ve ruh sağlığının hiçbir zaman fiziksel sağlıkla eşdeğer tutulmaması.”

HIV+ olmasının yaşadığı ruh sağlığı sorunlarının bir sonucu olduğunu dile getiren aday, “tüm bunlar önlenebilirdi. Ama bunlar hâlâ yaşanıyor ve kimse konuşmuyor. Bu konuları konuşmamın topluluğa borcum olduğunu düşünüyorum” dedi.

HIV+ adaya partisinden destek

Liberal Demokratlar’ın sözcüsü, Hyyrylainen-Trett’in açıklamasına parti olarak destek verdiklerini belirtti. Şarkıcı Elton John ve kocası David Furnish de Hyyrylainen-Trett’i cesaretinden ötürü kutladı ve adayın HIV+ insanların mutlu ve üretken hayatlar sürebildiğinin mükemmel bir örneği olduğunu paylaştı.

Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.