Araştırma Sağlık

Biseksüel İnsanların Karşılaştığı En Büyük Sağlık Sorunları

GMag
Yazar: GMag

Bi kişiler kuir camiasında unutulabiliyor. Bu yüzden Human Rights Campaign biseksüel insanların kendilerini daha iyi anlamaları ve eşcinsellerle lezbiyenlerin bi kardeşlerini desteklemelerini sağlamak için biseksüel sağlığı farkındalığı ayı düzenledi.

Kampanyanın amacı biseksüel toplumu çevresindeki yanlış bilinenleri düzeltmek ve biseksüellerin karşılaştığı kendilerine has sağlık sorunlarıyla yüzleşmek.

ABD kaynaklı hareket, oransız ev içi şiddet, zihinsel sağlık sorunları, bi silinmesi ve bifobi gibi biseksüel insanların yüzleştiği sert gerçeklikler hakkında bilgiler topladı.

Biseksüel kadınlar (%26), heteroseksüel kadınlara (%6.6) oranla daha çok PTSD (travma sonrası stres bozukluğu) yaşıyorlar.

Eşcinsel erkeklerin %77’si ve lezbiyen kadınların %71’i hayatlarındaki çoğu veya tüm önemli insanların cinsel yönelimi hakkında bilgi sahibi olduğunu söylemesine rağmen, bu oran biseksüel insanlarda yalnızca %28. Biseksüel kadınların yeme bozukluğu yaşaması ihtimali lezbiyen kadınlardan iki kat daha fazla.

Ayrıca görünüşe göre biseksüel kişiler doktorlarıyla cinselliklerini konuşma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Biseksüel erkeklerin %39’u ve biseksüel kadınların %33’ü sağlık sağlayıcılarına cinsel yönelimlerini açıklamadığını rapor etti. Bu rakamlar eşcinsel erkekler için %13 ve lezbiyenler için %10.

Bi ve panseksüel insanların hakları için uğraşan ve kar sağlamayan bir örgüt olan PAVES’e göre, LGBT nüfusunun %52’si kendisini biseksüel olarak tanımlıyor.

ABD’de sağlığı hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen bi insanların da yolları daha da zorlaşacak gibi görünüyor çünkü Politico’nun raporuna göre Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı web sitesindeki bütün lezbiyen ve biseksüel kadın ifadelerini kaldırdı.

 

 

 

 

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin