Blizzard’ın World of Warcraft Oyunundaki Kuir Birliğinin Adını Değiştirmesi Eleştirildi!

 Blizzard’ın World of Warcraft Oyunundaki Kuir Birliğinin Adını Değiştirmesi Eleştirildi!
Digiqole ad

Oyun yapımcısı Blizzard, World of Warcraft oyununda kuir birliğinin adını değiştirdiği için eleştirilerin hedefi oldu. Ars Technia’nın raporuna göre, ”GAY BOYS” isimli birliğin adı, Blizzard yönetimi tarafından rastgele harf seçen bir algoritma vasıtasıyla ”Birlik ZFXPK” oldu.

Blizzard müşteri servisi, ”Birliğinizdeki arkadaşlarınız oyun içinde birçok kez uyumsuz davrandı.” Şeklinde bildirdi. 2016’da bir forumda yapılan tartışmada bu birliğin isminin değiştirilmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Moderatör, homofobik söylem çekebileceği nedeniyle bu adı kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Birliğin üyelerinden biri Ars Technica’ya mail atarak, onlara ”Gayleri s*keyim, sizi şikayet ediyorum.” Şeklinde mesajlar geldiğini söyledi.

”Bunu yapanlar ismimizi uygun bulmayan kişiler” diye ekledi. “Onların istediğini yapmak, şirket olarak taraf tutmanız demektir ve oyununuzu neredeyse on yıldır oynayan bir oyuncu olarak bu beni gerçekten şaşırtır.”

Birliğin üyeleri, şirketin aldığı kararlara dikkat çekmek için oyundaki kalabalık bölgelere yürümeyi planlıyor.

Blizzard’ın LGBTlere karşı bu şekilde davranması ilk kez yaşanmıyor. 2006’da kuir-destekçisi isimleri olan birlikleri kapatıyordu. Bu durumda şirket, nefret söylemi çektikleri için kuir oyuncuları suçlamıştı.

Şirket temsilcilerinden biri, ”LGBT destekçisi bir şeyin, olumsuz tepki çekeceğini ve oyuncuların zarar görebileceğini hissediyoruz. Eğer poliçemize bakarsanız cinsel yönelime karşı saldırıda bulunmanın sonucunun ‘oyundan geçici olarak uzaklaştırılma’ olacağını görürsünüz.”  Ancak bunun içinde kötü bir amaç hiç bulunmadığı için bu ceza bir uyarıya indirgendi.

Toplum tarafından eleştiri alan şirket, bu tutumunu değiştirmişti. Ancak yıllar geçtikten sonra, yani şimdi, yöneticiler eski tavrına bürünmüş ve kuir sayılabilecek isimleri silme kararı almış gibi görünüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin