fbpx   .  

Bodrum Kent Konseyinden LGBTİ’ler İçin Cesur Karar

BODRUM Kent Konseyi, genel kurul toplantısında, mahalle meclislerinin yapılanmasında lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel (LGBT) olan kişilere de yüzde 5 kontenjan hakkı tanınmasına karar verildi. Konsey, mahalle meclislerinde kadın, erkek dengesini sağlamak için fermuar sisteminin uygulanması konusunda da görüş birliğine vardı.

Bodrum’nda yerel yönetim ile koordinasyon içinde çalışan Bodrum Kent Konseyi’nin seçimsiz genel kurul toplantısı Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kent konseyi Başkanı Prof. Dr. Hamdi Topçuoğlu’nun başkanlığında düzenlenen ve yaklaşık beş saat süren toplantıya, mahalle meclisi sorumluları, genel kurul üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

ESNAFI YAŞATACAK PROJELERİN YANINDA YER ALIRIZ

 

Toplantının açılış konuşmasını Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu yaptı. Topçuoğlu, kent konseyi olarak her zaman yerel yönetimlere destek vermek amacında olduklarını, yerelleşme ve küreselleşme arasında bir köprü kurmak gerektiğini, bunun da yerel ve evrensel değerleri gözeterek değerlendirmekten geçtiğini belirtti. Bunun için de yaşamın ahenginin gözetilmesi, kaynakların dikkatli kullanımı, toplumun talep ve beklentilerinin karşılanması, bireysel emeğinin korunması öncelikler arasında olması gerektiğini vurgulayan Topçuoğlu, “Bu kültürü hakim kılmak, devletten çok yerel yönetimlerin görevidir. Çünkü, yerel yönetim, öncelikle orada yaşayanlara aittir. Siyasetin, ayrı ve imtiyazlı kategori olmaktan çıkması, yeni değerlerin sahiplenilmesi ve bunlara uygun bir yönetim anlayışının geliştirilmesi, bu nedenle vazgeçilmezdir” dedi.
Toplantıda, Engelliler Meclisi ve Kadın Meclislerinin bugüne kadar yaptığı faaliyetler ve önümüzdeki döneme ait hedefler konusunda sunumlar gerçekleşti. Engelliler Meclisinin faaliyetleri ile ilgili sunumu Bodrum Belediyesinde meclis üyesi olan Mecit Poyraz yaptı. Poyraz, engellilerin Bodrum’da yaşama dahil olmaları adına projeler yapılacağını ve bunun da her platformda takipçisi olacaklarını kaydetti.

LGBT’LERE DE KONTENJAN

 

Mahalle Meclisleri organlarının oluşumunda kadın erkek dengesinin korunması adına fermuar sistemi (bir kadın bir erkek) ile meclis yönetimi oluşturulmasına oy çokluğu ile karar verildi. Kararda ayrıca yüzde 5’lik lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüellere de kontenjan ayrılması oy çokluğu ile kabul edildi. Yüzde 5’lik bu kontenjan ayrıldıktan sonra kalan oranda fermuar sistemi uygulanarak yönetimde kadın erkek eşitliği sağlanacağı belirtildi. Ayrıca yüzde 20’lik gençlik kotası (16-26 yaş arası) ve yüzde 10’da engelli kotası uygulanması kararı da alındı. Genel Kurul’da Kültür Sanat Meclisi, Turgutreis ve Gümüşlük Mahalle Meclisleri’nin kurulması da onaylandı.

CİNSEL YÖNELİME BAKILMAKSIZIN KABUL EDİLMESİNİ ÖNERDİM

Toplantıdan sonra DHA muhabirine telefonla açıklamada bulunan Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel kişilere de yüzde 5 kontenjan hakkı tanınmasıyla ilgili olarak, “Sanırım bu Türkiye’de bir ilk, böyle bir kontenjan oluşturulması yönünde teklif geldi ve genel kuruldaki 11 arkadaşımız bunu kabul etti. Ben ise çekincelerimi söyledim. Çünkü bana göre mahalle meclislerinde yüzde 5 kontenjan yerine görev almak isteyen kim olursa olsun, mahalle sorunlarına sahip çıkmak isteyen elini taşın altına koymak isteyenin cinsiyetine, cinsel kimliğine bakmadan sorgulamadan kabul edilmesini önerdim. Kapımız herkese açık. Çünkü bunun katılımcı demokrasinin gerçeği olduğuna inanıyoruz. Yüzde 5’lik kontenjan dolmaz ise o kontenjanın boş kalması yönünde kurul karar aldık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.