Bolivya’nın İlk Transseksüel Haber Sunucusu Leonie Dorado Tarih Yazdı!

 Bolivya’nın İlk Transseksüel Haber Sunucusu Leonie Dorado Tarih Yazdı!
Digiqole ad

26 yaşındaki Leonie Dorado, ülkesindeki ilk transseksüel haber sunucusu oldu. 

Bu tarihi olay, genellikle korumacı olduğu bilinen ve geçtiğimiz günlerde koronavirüs vakaları artan Güney Amerika ülkesinde bir dönüm noktası niteliğinde.

Habercilik, çocukken şarkıcı ve piyanist olmayı isteyen Dorado’yu buldu ve bir tutku haline geldi. Her ne kadar Dorado şu anda Bolivya’nın Ulusal Müzik Konservatuarında çalışıyor olsa da Reuters’a göre genç haber sunucusu, yeni platformunu dünya çapında trans sorunlarına dair farkındalık yaratmak için kullanmayı planlıyor.

Dorado, kendisine Aby Ayala TV’den teklif geldiğinde ilk fırsatta teklife atladı. Ailesinden ve arkadaşlarından aldığı büyük destekle Bolivya’ya LGBTİ+ sorunları hakkında eğitim vermeyi planladığını söyledi. Özellikle de Dorado’nun platformu, bölgede trans bireylerin “sağlık ve iş” alanlarında yaşadığı sorunlara değinecek.  

Dorado hislerini şöyle dile getirdi,

“LGBTİ+ topluluğu, milyonlarca insanın insan hakları, çalışma hakları ve saygı duyulma hakları için mücadele verdiği bir gruptur, işte tam olarak bu beni projenin bir parçası olmaya itti.”

Dorado pride ayında Facebook hesabı üzerinden takipçilerine de şöyle seslenmişti,

“1969’da insanların ayaklandığı ve hükümetten insan haklarını talep ettiği zamandan beri günümüzdeki bir günde yaşıyor olmak heyecan verici. Hayatımdaki en önemli şeylerden biri trans olmam değil. Hatta bunun benim hakkımda en önemsiz şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Haydi, becerilerimizi geliştirip, hayallerimize ve hayallerimizin ötesine, başkalarının yaptığı iyilikleri takdir edeceğimize, bizden sonraki nesillerin bize teşekkür edeceği bir dünya bırakacağımıza dair bahse girelim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

76 Paylaşımlar
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin