Brunei’nin Finanse Ettiği İşletmelerin Birçoğu Sosyal Medya Hesaplarını Kapattı!

 Brunei’nin Finanse Ettiği İşletmelerin Birçoğu Sosyal Medya Hesaplarını Kapattı!
Digiqole ad

3 Nisan Çarşamba günü, Brunei hükümeti şeriat kanunlarını yürürlüğe koydu. Yeni kanunlara göre LGBT vatandaşlar taşlanarak öldürülecek.

Popüler kültürün önde gelen isimleri konuya olan tepkilerini göstermek için bir boykot başlattı. Boykotta yer alan sanatçıların arasında George Clooney, Elton John ve Ellen DeGeneres gibi dünyaca ünlü isimler bulunuyor.

George Clooney, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada insanları Brunei tarafından finanse edilen otelleri boykota davet etmişti. 

Sahibinin ve yöneticisinin Brunei Yatırım Ajansı olduğu Dorchester Collection, Twitter’da bir açıklama yayınladı. 

“Dorchester Collection ayrımcılığın hiçbir türünü kabul etmemektedir. İletişimin her zaman çözüm getireceğini savunuyor olsak da, üzülerek sosyal medya hesaplarımızdaki aktiviteyi durdurma kararı almış bulunuyoruz.”

“Çalışanlarımızı gözetmek durumundayız.”

“Sayfalarımızı açık bırakacağız.”

“Dorchester Collection her zaman eşitliğe ve saygıya önem vermiştir. Aynı şekilde çalışanlarının ve misafirlerinin farklılıklarını her daim değerli bulmuştur.”

İşletmenin ana hesabı açık bırakılırken Londra’daki 45 Park Lane, Aston’daki Coworth Park, The Beverly Hills Hotel, Los Angeles’taki Hotel Bel-Air, Paris’teki Le Meurice and Hotel Plaza Athenee ve Milan’daki Hotel Principe di Savoia’nın hesapları kaldırıldı. 

Roma’da bulunan Hotel Eden, Twitter hesabını gizliye çevirdi. 

Sosyal medyada tepki çığ gibi büyüyor. 

“Eşitlik, saygı, her zaman? Kazandığınız paranın nereye gittiği de buna dahil mi?”

“Şirketinizin sahibi LGBT vatandaşları taşlayarak öldürmeyi normal karşılıyorken ‘ayrımcılığı kabul etmediğinizi’ ne yüzle söyleyebiliyorsunuz?”

“Sahipleriniz böyle düşünmüyor ne yazık ki.”

Brunei’nin Tarihi

Güneydoğu Asya’da yer alan ülke, monarşi ile yönetiliyor ve muhafazakar bir yapıya sahip. 

Ülkede gerçek bir tek adam rejimi bulunuyor ve hemen hemen her karar sultanın iki dudağının arasına bakıyor.

51 yıldır görevde olan sultan Hassanal Bolkiah, alkolü ve İslam dışındaki dinlerin yayılmasını yasaklaması ile biliniyor. 

Ülke 1962’den beri bu şekilde yönetiliyor. Bu durumun başlangıcı  ise ülkenin sol görüşlü partisi Parti Rakyat Brunei’nin kazanmasına rağmen kabul edilmeyen seçim olarak görülüyor. 

Sultan’ın, kabul etmediği seçim sonuçlarının ardından düzenlediği ‘mizansen darbe’ ile tüm gücü eline aldığı belirtiliyor.

2014 yılında, Brunei yönetimi şeriatın geleceğini duyurmuştu. Bu karar ilk zamanlarda büyük tepki gördüğü için ertelenmişti. Fakat hükümet, geçtiğimiz günlerde şeriat kanunlarını sessiz sedasız resmileştirdi. 

Yeni kanunlara göre LGBT vatandaşlara recm (taşlayarak idam etme) cezası veriliyor. 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin