Brezilyalı LGBT Aktivistler Homofobik Başkanları ile Mücadele Etmeye Hazır!

 Brezilyalı LGBT Aktivistler Homofobik Başkanları ile Mücadele Etmeye Hazır!

A man cover his face with a scarf with the colors of the gay movement during a protest against the homophobic comments of presidential candidate Levy Fidelix, in Sao Paulo, Brazil, Tuesday, Sept. 30, 2014. Fidelix a minor character in Brazil’s election race faced a firestorm of criticism on Monday after saying during a presidential debate that the country needs to stand up against gay people who should receive psychological help far away from the general population. The comments drew no reaction from the leading candidates during the nationally televised debate late Sunday. But online and on social media tens of thousands of people denounced Fidelix as homophobic and hateful. (AP Photo/Nelson Antoine)

Digiqole ad

Brezilya’nın LGBT aktivistleri, muhafazakar Jair Bolsonaro’nun seçim galibiyetine rağmen yılmayacak gibi duruyor.

Aktivist kardeşini cinayete kurban veren Anielle Franco, France-Presse Ajansı’na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“LGBT oluşumlarının kaçmayacağından eminim. Mücadele edecekler ve en ön saflarda yer alacaklar.”

“Biz buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz ve daha güzel günler gelene kadar çalışmaya devam edeceğiz.”

Anielle’nin kardeşi Marielle, Brezilya’nın önde gelen LGBT figürlerinden biriydi ve lezbiyen aktivist, geçtiğimiz Mart ayında silahlı saldırı ile Rio de Jenario’da hayatını kaybetmişti. Rio’nun şehir konseyine ağır eleştirilerde bulunan Marielle, Anielle’ye göre politik ve profesyonel bir saldırının kurbanı.

 Anielle, Bolsonaro’nun galibiyetini ise “endişe verici” olarak yorumluyor. 

“Bolsonaro, kendi ifadesi ile, eşcinselleri, fakirleri ve siyahileri temizleyecek.”

“Bence insanlar bugüne kadar bu düşüncelerin arkasında saklanıyorlardı fakat şimdi Bolsonaro’nun gelmesi ile beraber bazıları kendilerinde bir cesaret bulacak. “

“Dolayısıyla tabii ki tehdit altında hissediyoruz.”

Geçtiğimiz günlerde Sergipe’nin kuzeyinde trans bir kadın, Sao Paulo’da ise bir drag queen öldürülmüştü. NBC News’a göre saldırganlar, yerel haber kaynaklarına verdikleri demeçlerde Bolsonaro’nun adını verdi.

Tarihi, translara şiddet ile dolu olan Brezilya’nın Bolsonaro’yu endişe verici bulmakta haklı sebepleri var. Oğlunun gay olacağına ölmesini tercih edeceğine dair açıklamaları bulunan yeni başkan, LGBT aktivisti Beto de Jesus’a göre bir “barbar”.

Diğer LGBT aktivistlerinden Toni Reis: “Elimizden geldiğince hükümet ile diyalog halinde olmaya çalışacağız.”

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

48 Paylaşımlar
Paylaş48
Tweetle
Paylaş
Pin