Brokeback Mountain’de Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio Olabilirdi!

 Brokeback Mountain’de Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio Olabilirdi!
Digiqole ad

Görünüşe göre, bazı bilindik oyuncular Brokeback Mountain’e inanmamış ve ellerinin tersiyle itmiş.

“Good Will Hunting”, “My Own Private Idaho” ve “Milk” filmlerinden bildiğimiz Oscar ödüllü yönetmen Gus Van Sant, Indiewire’a yaptığı açıklamalarda 2005 yapımı “Brokeback Mountain” için öncelikli olarak ünlü aktörlere gittiğini fakat ret cevabı aldığını söyledi.

“Kimse dahil olmak istemedi. Güçlü bir oyuncu kadrosuna ihtiyacımız olduğunu düşünüyordum. Fakat beklediğim gibi gitmedi. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Matt Damon, Ryan Phillippe’e sordum. Hepsi hayır dedi.”

Annie Proulx’un kısa hikayesini senarist Larry McMurtry ile sinemaya uyarlayan Diana Ossana da bu açıklamaları tamamlayan ifadeler kullandı.

Ryan Phillippe

“Gus senaryoyu paylaşmamızın akabinde bize geldi, çok heyecanlı ve tutkulu bir hali vardı.”

Sonuç olarak, yönetmen Ang Lee projeyi devraldı ve başroller Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal’e verildi.

O zamanlar eşcinsel bir başrol için heteroseksüel bir erkek almak devrim sayılabilecek bir hareketti ve Ledger ile Gyllenhaal performansları sayesinde Oscar’a layık görülmüşlerdi.

O günden bugüne, kendini rolün olmazsa olmaz yönleri ile tanımlamayan oyuncuların başrollere getirilmesi hala bir tartışma konusu.

Geçtiğimiz hafta, Scarlett Johansson erkek gibi hareket eden kadın bir soyguncuyu canlandırmak üzere seçildiği “Rub and Tug” filmini bıraktığını açıklamıştı.

Scarlett Johansson

Johansson, Japon bir çizerin hikayesinden uyarlama olan “Ghost in the Shell” filmine herhangi bir asyalı yerine tercih edilmesi sebebiyle eleştirilmişti. 

Van Sant, kuir projelere gereken özeni gösteriyor olsa da, son filminde eksik kalan noktalar var.

Van Sant’in Nisan’da vizyona giren “Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot” filminde tekerlekli sandalyedeki bir karikatür çizerini canlandırmak üzere Joaquin Phoenix var.

Phoenix’in hiç bir fiziksel engeli bulunmuyor, hatta fiziksel engele sahip olup da aktif aktörlük yapabilen insan sayısı oldukça az.

Engelli film eleştirmenlerinden Kristen Lopez, “Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot” hakkında ‘engelliliği formülize etmek’ yakıştırması yapmıştı.

Van Sant, Indiewire’a yaptığı açıklamalarda “Brokeback Mountain” için büyük isimlerden aldığı ret cevaplarının hevesini öldürdüğünü belirtti.

“Bilinmeyen isimlere yönelebilirdim ve başrolleri kimin oynadığı konusunda kasmayabilirdim. Muhtemelen de böyle yapmalıydım.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin