fbpx   .  

Bruce Jenner: “Ben Bir Kadınım”

Kardashian’ların aile programında da bulunan, Kim ve Khloe‘nin üvey babası Bruce Jenner’ın cinsiyet değişim süreci Amerika medyasını oldukça meşgul ediyordu.

Transfobik haberlerin de ardı arkası kesilmezken Bruce Jenner ise genelde sessiz kaldı, ancak ABC prorgramının en itibarlı sohbet programı 20/20‘de programı sunan Diane Sawyer‘a ilk defa kendisini anlatma fırsatını buldu.

 

Bütün bunların yanında olimpiyatlarda madalyası da bulunan sporcu ünvanına da sahip Jenner, saçlarını da açarak olabildiği kadar samimi bir izlenim bıraktığı programda kimsenin aklında soru işareti bırakmayacak şekilde “kadın” olduğunu belirten Jenner, 420 bölüm çekilen Keeping Up With The Kardashians programındaki onca gerçek anının yanında kendisinin bu önemli gerçeği gizlemesinden de oldukça kötü hissetiğini belirtti.

Kendisinin hem ruhsal hem de zihinsel olarak her zaman bir kadın olduğunu belirten Jenner, geçiş sürecinin ardınan adını henüz değiştirmedi. ABD LGBT medyasının en itiarlı sivil toplum kuruluşu GLAAD ise medya mensuplarını, trans kişilerin haberlerini aktarırken kendi belirttikleri tanımlamaların, sıfatların kullanılması gerektiği konusunda uyardı fakat Jenner’ın adı henüz değişmediğinden şimdilik kendisine Bruce Jenner şeklinde seslenilmesinde bir sakınca görmediğini açıkladı.

 

Bu röportaj elbette ki Amerika’da oldukça büyük etkiye sebep oldu ve bu röportaj ile birlikte trans bireylerin insan hakları konusunda çok önemli bir kilometre taşı olduğu aktarıldı.

Yapılan bu ropörtaj ABD’de büyük yankı uyandırdı ve bu ropörtajın trans bireylerin daha iyi anlaşılmasında önemli bir adım olduğu belirtildi.

OUT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.