Bu Sene Selanik’te Yapılması Planlanan EuroPride İptal Edildi

 Bu Sene Selanik’te Yapılması Planlanan EuroPride İptal Edildi
Digiqole ad

Organizatörler, EuroPride 2020’nin bu sene sağlık sebepleriyle yapılamayacağına karar vererek EuroPride 2020’yi iptal etti.

Yunanistan’ın kültürel şehirlerinden biri olan Selanik’te EuroPride’ın 20 ve 28 Haziran tarihlerinde yapılması planlanıyordu. 27 Haziran tarihindeyse Pride yürüyüşü yapılacaktı.

Fakat Mart ayında korona virüsün patlak vermesi sebebiyle, EuroPride 2020’nin ertelenmesi kararı alındı. Karar alındığı zaman, EuroPride’ın bu sene içerisinde uygun bir zamanda yapılması planlanıyordu. Şimdiyse alınan üzücü bir kararla festival iptal edildi.

EuroPride 2020’nin ağustos ayında yapılması çok riskli görüldü. Selanik Pride kurulu yaptığı bir açıklamada, “Selanik Pride kurulu, üzülerek bu sene EuroPride’ın yapılamayacağı kararına varmıştır.” Dedi. İnsanların sağlık ve huzurunu dikkate aldıkları belirtildi. Aksi takdirde yapılan buluşmalar ve seyahatler, sağlık risklerini ortaya çıkarabilecekti.

Kurul,

“Resmi olmayan bir EuroPride düzenlesek bile, özünde Avrupa’nın ruhu olamazdı. Bazı ülkelerde bulunan seyahat kısıtlamaları, doğal olarak topluluğun bireylerinin dışlanmış hissetmesine sebep olabilirdi,” diyerek eklemede bulundu.

Bununla birlikte gelecek sene Danimarka’nın başkentinde World Pride yapılacağı için bu sene iptal edilen EuroPride, 2021’de yapılmayacak. Buna rağmen eylül ya da ekim ayında yerel LGBT halkına destek amacıyla bazı etkinliklerin yapılması planlanıyor.

Şimdiye kadar korona virüs nedeniyle dünya çapında 450 Pride etkinliği ya ertelendi ya da iptal edildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin