Bu Yıl Ki Super Bowl Reklamlarına LGBT Damga Vuracak!

 Bu Yıl Ki Super Bowl Reklamlarına LGBT Damga Vuracak!
Digiqole ad

Super Bowl’un reklam arasında yayınlanacak reklamlarda bu sene bolca LGBT bulunacak. LGBT medya kuruluşu GLAAD, bu duruma “gökkuşağı dalgası” ismini verdi. Amerika’da LGBT’yi temsil edecek isimler arasında TurboTax, Sabra, Doritos, Pop-Tarts, Microsoft, Olay, Budweiser ve Amazon’un Alexa’sı gibi büyük markalar var.

Yaklaşmakta olan “gökkuşağı dalgası” şimdiden birçok sağcının eleştirisini almaya başladı. Amerikan Aile Birliği’nin nefret grubu One Million Moms, reklamında drag queenleri gösterecek Sabra’nın yasaklanması için dilekçe bile verdi. Buna karşılık olarak GLAAD, LGBT içerikli reklamları boykot eden One Million Moms’un istifa etmesi için dilekçe verdi.

Fakat Amerikalıların çoğu ve Amerikalı kurumlar, GLAAD ile hemfikir. Super Bowl’un reklam arasında yayınlanacak çığır açan reklamlara aşağıdan göz atabilirsiniz:

Olay

Lilly Singh, Olay vasıtasıyla Super Bowl’a biseksüel temsilini getiriyor. Lilly Singh reklamda bir astronot rolünde. Reklam, feminist mesajına ek olarak aynı zamanda kadınlar için eğitim mesajı da veriyor. Olay, #MakeSpaceForWoman hashtagi kullanılarak atılan her bir tweet için 1 dolar bağışta bulunacak.

Budweiser

Budweiser’ın reklamında geçtiğimiz sene Kadınlar Dünya Kupası galiplerinin arasında yer alan evli lezbiyen çift Ali Krieger ve Ashlyn Harris’in kısa bir videosunu görüyoruz.

Sabra

The RuPaul’s Drage Race’den tanıdığımız drag queenler, Super Bowl reklamında yer alacak ilk drag queenler olma unvanına sahip olacak.

Doritos

Doritos’un reklamında Sam Elliott ve eşcinsel rapper Lil Nas X bulunuyor. Reklam, kovboy filmlerini hatırlatan tarzda yapılmış ve eğlenceli bir havaya sahip.

Microsoft

Super Bowl’da yer alan ilk kadın ve LGBT bireyi koç Katie Sowers pazar günü sadece sahada değil aynı zamanda Microsoft reklamında da yer alacak. 60 saniyelik reklam, Katie Sowers’ın hikayesini konu alıyor ve reklam, Sowers’ın nasıl koç olduğunu, koçluğa olan tutkusunu Sowers’ın ağzından anlatıyor.

Amazon Alexa

Amazon Alexa’nın reklamının başlangıcında Ellen DeGeneres ve Portia de Rossi’yi evde hazırlanırken görüyoruz. Reklam, DeGeneres’in “Alexa yokken insanlar nasıl yaşıyordu ya?” demesiyle başlıyor. Daha sonra reklamda Alexa’ya tarih boyunca sorulmuş olabilecek sorular komik bir şekilde gösteriliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Paylaşımlar
Paylaş21
Tweetle
Paylaş
Pin