fbpx   .  

Bursa LGBT Onur Yürüyüşü Taşlı Saldırıya Uğradı, İptal Edildi

Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği tarafından bugün yapılması planlanan ancak Valiliğin ertelenmesi talebiyle iptal edilen LGBTİ yürüyüşü yerine kitlesel basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sırasında bir kişi, gruba taşlı saldırı gerçekleştirdi. Polisler tarafından gözaltına alınan şüpheli yaka paça uzaklaştırıldı. Basın açıklaması yapılan yerin ilerisinde toplanan kalabalık ise polis tarafından dağıtıldı.

Bugün akşam saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yapılması planlanan ancak ertelenen LGBTİ Onur Yürüyüşü yerine Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği üyesi bir grup Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Eylül Yağmur Saraçoğlu, basın açıklaması metnini okuduğu esnada bir kişi gruba doğru taşlı saldırıda bulundu. Çevrede tedbir alan polislerin müdahalesiyle yaka paça gözaltına alınan şüpheli uzun süre polislere direndi. Basın açıklaması yapan grup etrafında bekleyenler de polislerce bölgeden uzaklaştırıldı. Gözaltına alınan şüpheli, “Allah bunların yüzünden başımıza azap yağdırıyor.” dedi. Polis aracına konulan şüpheli emniyete götürüldü.

Öte yandan Mustazaflar Cemiyeti Bursa Şube Başkanı ve Peygamber Sevdalıları Platformu Bursa Koordinatörlüğü tarafından hafta içerisinde yapılan yazılı açıklamada, LGBTİ İstanbul onur Yürüyüşü adı altında yapılan yürüyüşün İslam’a hakaret yürüyüşüne dönüştüğünü belirtilerek “Yürüyüşte Ramazan ayı gibi maneviyatın yoğun olduğu bir ayda toplumun inanç değerleriyle uyuşmayan birtakım hal ve hareketler ortaya konuldu. Bursa’da da Cumartesi günü, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda böyle bir yürüyüşün duyumunu aldık. Bu yürüyüşün tamamen provokasyon amaçlı olduğunu düşünüyoruz. Ramazan ayı gibi toplumumuzun inanç duygularının daha bir hassaslaştığı bir ayda bu tür inançlarımızla bağdaşmayan bu hal ve hareketlerin sergilenmesi kesinlikle masumca değildir.” açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak: CIHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.