Bursa’da Trans Kadın Seks İşçisine Polis Saldırısı

 Bursa’da Trans Kadın Seks İşçisine Polis Saldırısı
Digiqole ad

Seks işçisi trans kadın N., polis tarafından saldırıya uğradı. N., yaşadığı saldırının ardından Bursa Özgür Renkler Derneği’ne başvurdu. Trans kadınlara yönelik polis saldırıları geçtiğimiz Şubat ayından bu yana artış gösteriyor.

Bursa Merinos’ta 25 Ağustos gecesi saat 1 sularında polis tarafından şiddete uğrayan seks işçisi trans kadın N., Özgür Renkler Derneği’ne başvurdu.

Geçtiğimiz günlerde geç saatlerde Merinos civarında bulunan trans kadına polis tarafından şiddet uygulandı. Polis ekiplerince emniyete alınan trans kadın N.’nin dudağının patladığı ve belinde incinme olduğu raporlandı. Özgür Renkler Derneği’ne ulaşan trans kadın N. olayı şu şekilde anlattı:

“Çalıştığım cadde üzerinden polis ekiplerince emniyete alındım. Para cezası alıp tekrardan geri döndüm. Üstünden çok geçmeden yeni bir ekip gelip beni emniyete götürmeye çalıştı. Gitmek istemediğimi, zaten az önce emniyetten geldiğimi belirttim. Fakat zorla, taciz ederek arabaya bindirdiler beni. Karakolda, polis amiri bana saldırdı ve dudağım patladı. Belimde de incinmeler oldu. Beni ilk alan ekip hastaneye götürüp darp raporu aldı ancak bana vermediler. Avukat çağırmak istediğimi belirttim ama avukata haber verilmedi. Şikayetçi olacağımı söyleyince beni tehdit ettiler.”

Trans kadın N., yaşadığı saldırıyı Özgür Renkler Derneği’ne bildirdi. Gerekli işlemlerin yapılması ve yasal sürecin başlatılmasını sürecini dernek avukatı Nazlı Ceren Şentürk takip edecek.

Polis ve Çete Saldırıları Artıyor!

Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana başta Ankara olmak üzere trans kadınlara yönelik polis baskısın ve çete saldırıları artış gösterdi. İskitler’de başlayan saldırıların ardından kolej, Çok Katlı Otopark ve Esat gibi bölgelerde de kolluk güçleri, cadde üzerinde bulunan trans kadınları tehdit ve darp etmiş keyfi para cezaları yazarak sindirmeye çalışmıştı.

Ankara’nın ardından, İstanbul, Antalya ve Malatya’da da trans kadınlar kolluk saldırısı ve baskısına maruz kalmışlardı.

19 Haziran’da düzenlenmek istenen 7. Trans Onur Yürüyüşü ise valilik yasakları ile gerçekleştirilememiş ve aktivistler yoğun polis saldırısında darp edilmiş ve gözaltına alınmıştı.

12 Ağustos’ta Zekeriyaköy’de trans kadın Hande Kader’in yanmış cesedinin bulunmasının ardından ise trans aktivistler başta olmak üzere bir çok insan hakları savunucusu ve transfobi karşıtı Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde sokaklara çıkmış ve “Hande Kader Son Olsun” demişti. Farklı örgütlerden ve bağımsız olarak LGBTİ aktivistleri ise TBMM’yi ziyaret ederek basın açıklaması düzenlemiş ve “Biz yaşamak istiyoruz. Hande için adalet herkes için adalet” demişlerdi.

HDP ve CHP’den bazı milletvekilleri de çeşitli açıklamalar yaparak transfobinin nefret suçları kapsamında sayılması ve translara yönelik artan saldırıların önüne geçilmesini talep etmişti.

Bu süre zarfında ise trans kadınlara yönelik polis ve çete saldırıları devam etti. En az 3 trans kadın baskılar nedeni ile intihar ederek yaşamına son verdi.

Kaynak: Pembe Hayat

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin