Bu Çalışmaya Göre Heteroseksüeller Transseksüellerden Daha Az Hoşlanıyor

 Bu Çalışmaya Göre Heteroseksüeller Transseksüellerden Daha Az Hoşlanıyor
Digiqole ad

319 cisgender ve heteroseksüel gencin katıldığı çalışma, Sosyal Psikolojik ve Journal of Social Psychological and Personality Science adlı dergide yayınlandı. Çalışmanın amacı, sosyal medya platformlarında transfobi olup olmadığını ölçmekti.

Çalışmanın sahibi Eliot Smith: 

“Öncesinde yapılan çalışmalardaki sonuçlara göre, trans bireyler trans olmayanları cinsel olarak daha az çekici buluyor veya trans olduğunu öğrendiği bireylere romantik hisler besleme oranları artıyor. Biz de benzer bir çalışma yapmak istedik fakat işin öteki tarafından yaklaştık.”

Katılımcılara 48 sahte profil gösterildi ve çekiciliklerine göre puanlamaları istendi.

“Cinsel kimlik puanlama sürecinde önemli rol oynadı. Özellikle trans profiller, cisgender katılımcılar tarafından daha az çekici bulundu. Bu yaklaşım kendisini en çok erkek katılımcılarda gösterirken, geleneksel cinsel karaktere sahip kadınlarda da yüksek bir oran tespit edildi.”

“Gözlemlerimize göre cinsel ve romantik çekim sadece görünüşten kaynaklanmıyor. Karşı tarafın cinsel kimliği ve trans olup olmaması da etkili oluyor.  

Smith: “Cisgender, heteroseksüel üniversite öğrencileri, cisgender dışındaki bir tanıma sahip profilleri daha az çekici bulduklarını söylüyor.”

“Bu dış görünüşten kaynaklanmıyor çünkü fotoğrafları tanımlarla rastgele bir şekilde eşleştirdik. Buradaki durum karşı tarafın kimliği hakkında sahip olunan önyargıdan kaynaklanıyor.”

Çalışmaya göre cisgender kadınlar trans bireyler ile arkadaşlık kurmakta problem görmediğini belirtirken, erkekler aynı düşünceye daha soğuk yaklaşıyor.

“Bir sosyal psikolog olarak, uzun süredir insan algısıyla ilgileniyorum. Bu konunun daha detaylı incelenmesi gerekiyor. Sosyal medya platformlarının kullanıcıları “Dişi” ve “Erkek” dışında seçimler sunması bunun için iyi bir zemin hazırladı.”

Benzer çalışmalar yapmaya devam edeceğini belirten Smith ekliyor: “Benzer bir çalışmada trans veya heteroseksüel olmayan bir çalışma grubu ile çalışmak enteresan olabilir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Paylaşımlar
Paylaş11
Tweetle
Paylaş
Pin