‘Çeçenistan’da Eşcinsel Erkekler Tekrardan Tutuklanıp Öldürülüyor!’

 ‘Çeçenistan’da Eşcinsel Erkekler Tekrardan Tutuklanıp Öldürülüyor!’
Digiqole ad

Çeçenistan’daki “eşcinsellikten kurtarma” haberi ilk çıktığında dünya çapında LGBT komünitelerinin en büyük endişesi haline gelmişti. Hükümet destekli kaçırma, işkence ve insan toplama gibi eylemlerin gerçekleştiği söylenen kamplar, ilk haberden sonra hızlıca bölgedeki faaliyetlerini durdurmuştu.

Şimdi ise Çeçenistan polisinin eşcinselleri tekrardan tutuklamaya başladığı söyleniyor. Rus insan hakları savunucusu kuruluş All Out’tan Enrique Torre Molina’nın söylediğine göre, Çeçenistan’da yaşayan biri, The Russian LGBT Network ile iletişime geçip tutuklamaların tekrardan faaliyete girdiğini söyledi.

Molina;

”Yaklaşık 100 gün önce Çeçenistan’ın “eşcinsellikten kurtarma” çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmuştuk.” dedi. “Yaklaşık yüz erkek, eşcinsel oldukları sanıldığı için yakalandı, tutuklandı, tutsak edildi ve eyalet yetkilileri tarafından işkence gördü. En az altısı öldürüldü. Geri kalanlar ailesine yarı canlı şekilde döndü, bu sırada ise onları esir alanlar ailelere namus cinayeti için teşvikte bulunuyordu.”

”Ayrıca The Russian LGBT Network ve All Out, G20 liderlerine Putin’in Çeçenistan’a bu tutuklamalara durdurması için talimat vermesini talep etmeye çağırıyor. G20 liderlerinin bu talebine kapsamlı bağımsız ve özgür bir soruşturmanın da dahil olmasını umuyoruz.”

Bu olay Trump’ın Putin ile görüşmesini de kapsayan deniz aşırı ziyareti sırasında patlak verdi. Trump’tan Putin ile görüşmesi sırasında Çeçenistan’daki bu korkunç hikayelerden bahsetmesi talep edilmişti. Bu konunun Amerika Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov ile olan görüşmesinde gündeme gelmemesinden dolayı Trump’ın konu hakkında bir şey söylemeyeceğinden şüpheleniliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

55 Paylaşımlar
Paylaş55
Tweetle
Paylaş
Pin