fbpx   .  

Çeçenistan’ın Lideri, Yeni Yaptırımlar Uyarınca ABD’de Yasaklandı!

Eşcinsel karşıtı bir cadı avı başlatan Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, bugün açıklanan yaptırımlar uyarınca ABD’de yasaklandı.

İnsan hakları örgütleri, bu senenin başında Rusya’ya bağlı özerk bölge Çeçenistan’da eşcinsel karşıtı şiddetli bir cadı avı başlatıldığı konusunda yetkilileri uyarmıştı. 

 

Uyarılara karşılık olarak, Çeçen lider, eşcinsellerin insan olmadığını ve bölgenin kanını temizlenmesi için yok edilmeleri gerektiğini söylemişti. Bugün, homofobik cadı avının 8. ayının başlarında ABD, Kadirov için resmi yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

 

Çeçen lider, insan haklarını ihlal eden Rus bireyleri cezalandırmak amacıyla kullanılan Magnitsky Yasası uyarınca yayınlanan listede yer aldı. Kadirov’un listeye dahil olması ABD bankalarındaki hesaplarının dondurulması ve ülkeye bir daha giremeyeceği anlamına geliyor.

Rusya’yla ilişkisi nedeniyle mercek altında olan Beyaz Saray yönetimi, bu yıl Rusya’daki homofobik cadı avına tepki vermekte isteksiz olması nedeniyle eleştirilmişti. Bazı liderler, bu konu hakkında Putin’e resmi olarak ulaşmışken, Trump hala bir adım atmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce şu açıklamayı yapmıştı:

“Çeçenistan Cumhuriyeti’nde 100’den fazla kişinin göz altına alındığından ve bölgeden sıkıntı verici raporlar geldiğinin farkındayız. Cinsel yönelim veya herhangi başka bir sebepten insanların şiddete uğramasını kınıyoruz. Rus Hükümeti’ne bu şiddet, cinayet ve kaçırılma iddialarını araştırmaları çağrısı yapıyoruz. Rusya veya başka bir bölgedeki LGBT’lere karşı olan şiddet ve ayrımcılık bizi endişelendiriyor.”

Kadirov, HBO’yla yaptığı röportajda açıkça eşcinsellerin ayıklanması gerektiğini söylemişti:

“Niye buraya gelmiş? Bu soruların anlamı ne? Bu saçmalık, bizde öyle insanlar yok. Bizde hiç gay yok, eğer varsa Kanada’ya gitsinler. Allah’a şükürler olsun, onları bizden uzağa götürün, evimizde olmasınlar. Kanımızı saflaştırmak için, eğer varsa alın onları. Onlar şeytanlar, satılıklar, insan değiller… Yüce Allah’a yaptıkları için cevap verecekler.”

Bu Kadirov’un eşcinsel insanların bölgede yaşadığını ilk reddedişi değil.

‘Av’ın ortaya çıktığını ortaya çıkaran gazeteciler saklanmak zorunda kaldı çünkü sayısız ölüm tehdidi alıyorlar. İlk ifşadan sonra yetkililerin eşcinselleri kamplara gitmeye zorladıkları ortaya çıkmıştı ve dünyanın her yerinden LGBT ve insan hakları aktivistleri yardım çağrısı yapmıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.