Cinsel Kimlik Genetik Materyal Tarafından Belirleniyor Olabilir

 Cinsel Kimlik Genetik Materyal Tarafından Belirleniyor Olabilir
Digiqole ad

Klinik Endokrinoloji & Metabolizma dergisi tarafından yayınlanan 21 Eylül tarihli bir araştırmaya göre, cinsel kimlik genetik materyal tarafından belirleniyor olabilir. 

“Cinsel disfori ile seks hormonu arasındaki genetik ilişki” başlıklı çalışmada, trans bireyler ile cis bireyler arasında farklı fizyolojik sonuçlar doğurabilecek şekilde genetik farklılık saptandı. 

Trans olmanın bir tercih olmadığını, doğuştan geldiğini ve insanın biyolojisi ile alakalı olduğuna kuvvetli bir kanıt kabul edilebilecek çalışma, geçtiğimiz yıl Sao Paulo Üniversitesi tıp fakültesi tarafından yayınlanan ve “trans bireyler ile cis bireylerin beyinlerinin farklı işlediğini” anlatan çalışmayı hatırlattı: 

Avusturalya ve ABD’de toplamda 380 trans kadın ve 344 cis erkek üzerinde yapılan çalışmanın sahibi ekip, sonuçların kesin olmadığını, fakat genel bir fikir verdiğinin altını çiziyor.

Geçtiğimiz Mayıs ise Liege Üniversitesi’nden Dr Julie Bakker, beyne bakarak cinsel kimliğin anlaşılabileceğini göstermişti.

Tüm bu çalışmalar ortak bir paydada konuşuyor: trans bireyler bilinçli bir şekilde farkına varmamış olsalar bile, vücutları hormonları ve beyinleri her şeyi biliyor.

Şubat ayında yapılan bir başka çalışmada ise, beş yaşındaki çocukların konuşma şekillerinden de cinsel kimliklerinin anlaşılabileceği çıkmıştı. 

Çocukların ergenlikten önceki sesleri için fizyolojik bir sebep bulunamamışsa da, bu sesin düşünüldüğünden daha fazla bilgi verebileceği bir gerçek. 

Prof. Ben Munson tarafından geliştirilen çalışmada 96 çocuk ile çalışılmıştı. 

Çocuklara oldukları kişi gibi olmaları hakkını tanımak ise son derece önemli. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir ankete göre ebeveynlerinden destek gören trans çocuklar cis yaşıtlarına göre çok daha düşük depresyon belirtisi gösteriyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin