Cinsiyet Kalıpları Üzerine Dünyayı Eğiten ‘5’ Güçlü Çocuk

 Cinsiyet Kalıpları Üzerine Dünyayı Eğiten ‘5’ Güçlü Çocuk
Digiqole ad

Bu küçük, açık sözlü küçük çocukların, cinsiyet ayrımcılığı hakkında söyleyecek bir iki şeyleri var. Onlar, dünyaya mantıklı bir fikir sunmaktan korkmuyorlar.

Oyuncak pazarlamadan, giyim markalarına kadar, bu küçük kahramanlar, toplumsal cinsiyet kalıplarını, bir seferde yerle bir ediyorlar.

Kızlar pembe sever anlayışı

Küçük kampanyacı Riley, kızları pembe şeyleri beğenmek üzere kandırmaya çalışan şirketlere yaptığı saldırı ile, tüm dünyada manşetlerde yer aldığında, sadece dört yaşındaydı.

Neredeyse tüm haberlerde yer alan Riley, TV efsanesi Diane Sawyer’la bile röportaj yaptı.

Erkekler için hediyeler

Maggie Cole, Tesco’daki Poole’da, almak istediği Marvel çalar saatinin yanında asılı olan, ‘Erkekler için Eğlenceli hediyeler’ işaretini görünce rahatsız oldu.

Süper kahramanları seven Cole, sadece erkeklerin Marvel çalar saatten keyif alabileceği fikrine tabiri caizse delirdi! ve Tesco’nun tabelaları mağazasından kaldırmasına neden oldu.

gifts-for-boys

Dönüşüm Hikayesi

Muhafazakar Hıristiyan aile, kızları Ryland doğmadan, bebeğin odasını pembe bir kreş gibi süslemek ve güzel elbiseler almak için paralarını harcıyorlardı.

Birkaç yıl sonra, Ryland konuşmaya başlayacak ve ailesine oğlan olduğunu açıkça söyleyecekti. Ryland’ın annesi, intihar istatistiklerinden dolayı dehşete düştü ve çocuğunun isteği üzerine uygun olarak Ryland’ın istediği yaşama kavuşmasına yardımcı oldu.

Ryland, o zamandan beri her yerde trans çocuklar için bir rol model olmaya devam etti ve Harvey Milk Foundation’ın yıllık düzenlenen etkinliğinde güçlü bir konuşma yaptı.

Şunları söyledi;

‘Benim adım Ryland Michael Whittington. Transseksüel bir çocuğum. Değiştiğimde altı yaşındaydım. Ve benim hayatım boyunca şimdiye kadar ki yaşadığım en mutlu halim bu.’

Cinsiyetçi çocuk kıyafetleri

Daisy Edmonds sekiz yaşındaydı ve süpermarket devi Tesco’yu “cinsiyetçi” çocuk giysileri için hedef aldı!

Kız giyiminin ‘Güzellik’ gibi kibar laflarla süslenmesine karşı, erkek giyim markalarının “Kahraman” ve “Macerayı Bekliyor” yazan tişörtler üretmesine öfkelenen Daisy, bir videoda sinirli bir konuşma yaptı. Annesi bu videoyu Youtube’da yayınladı.

Daisy, 62.000’den fazla kez izlene Youtube videosunda, ‘Bu haksızlık, çünkü herkes kızların hoşa gitmesi gerektiğini düşünüyor ve erkeklerin sadece maceracı olabileceğine inanıyor” dedi.

Youtube Yıldızı

Jazz Jennings, genç, yaşlı milyonlarca insanın toplumsal cinsiyet konularında bilgilenmesine yardımcı olan trans bir genç.

Kendi TV şovunun yıldızı ve bir Youtube starı olan Jazz, Barbara Walters tarafından trans çocuklarla ilgili özel bir röportaj yaparken, sadece altı yaşındaydı. Walters, halka açık bir sözcü ve genç transeksüel bir yıldız olmaya başladı.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin