Damardan Multivitamin!

 Damardan Multivitamin!
Digiqole ad

Daha fazla enerji isteyen, sağlığına düşkün ünlüler ve CEO’lar arasında besin takviyelerini damar yoluyla alanların sayısı giderek artıyor. İntravenöz vitamin terapisiyle tanışın.

Nedir?

Özellikle yurtdışında ünlülerin son sağlık takıntısı, intravenöz vitamin terapisi. Beverly Hills’teki IV Nutrient Therapy Center’ın yöneticisi kardiyolog Arash Bereliani, daha enerjik hissetmek, daha iyi görünmek ya da atletik performansını artırmak isteyen birçok insanın kapılarını çaldığını söylüyor.

Kimler Yaptırıyor?

Yurtdışında eğlence ve spor dünyasının en ünlü isimleri bu terapiyi tercih etse de, birçoğu şırıngayı içeren bu “yasal alışkanlığının” bilinmesini istemiyor. Amerika’da yarışma programlarının ünlü jüri üyesi Simon Cowell ve Miami Heat’te oynayan basketbolcu Rashard Lewis bu yöntemi destekleyenler arasında. Rihanna ise yılın başında serum takılan kolunun fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak yine farkını ve tarafını ortaya koydu.

Simon Cowell
Simon Cowell

Bereliani, merkezine gelen kitlenin müzik ve sinema yıldızlarından, profesyonel futbolculara, Suudi şeyhlerden, sağlık takıntılı CEO’lara uzandığını söylüyor. Herkes için değişen beslenme takviyesi ve dozaj, terapiden önce yapılan bir kan testiyle belirleniyor. Bereliani hastalık izni alamayacak kadar yoğun yöneticilerin kendilerini yorgun hissettiklerinde hızlı bir tedavi için ona geldiklerini belirtiyor.

Ne İşe Yarıyor?

Terapide tek bir vitamin de kullanılabiliyor, güçlü bir multivitamin karışımı da tercih edilebiliyor. Mesela bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum ve C vitamini, enerji veren B kompleksi, kapl sağlığı ve enerji üretimi için magnezyum ve kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum içeren bir karışım hazırlanabiliyor. Bereliani ve diğer uzmanlar damar yoluyla vitamin terapisinin çok daha avantajlı olduğunu söylerken, ağız yoluyla alındığında mideyi rahatsız edecek dozda birçok besleyici maddenin bu şekilde tek bir seferde alınabildiğini vurguluyor ve “Vitaminler damar yoluyla alındığında hepsi kana karışıyor.” diyor.

Cancer-la-vitamine-C-boosterait-la-chimiotherapie

Şüpheciler Ne Diyor?

Damar yolunun açıldığı her durumda olduğu gibi, küçük de olsa enfeksiyon riski ve elektrolit dengesizliği riski var ve bu risk kimi zaman ölümcül olabilir. Rochester, Minnesota’daki Mayo Clinic doktorlarından Brent A. Bauer gibi, “Konu vitaminler olduğunda, daha fazlası her zaman daha iyi değildir.” diyenler de var. Bauer, “Beta-karoten takviyelerinde yüksek dozların kanser tehlikesini artırdığı görülene dek bu yöntem epey popülerdi. Açıkçası hiçbir bilimsel kanıtı yok, aksine büyük riskleri var.” derken plasebo etkisinin gücünü de hatırlatıyor: “Damar yoluyla verilen hemen herşey, insana kendini daha iyi hissetirebilir, şekerli su dahil.”

Türkiye’den Uzmanlar Ne Diyor?

Beslenme ve diyet uzmanı Selahattin Dönmez, birçok araştırmanın vitaminlerin doğal yollarla alınmasının doğru olduğunu ortaya koyduğunu, bir küçük portakalla bile günlük C vitamini ihtiyacının karşılandığını söylüyor. Dönmez’e göre vitamin enjeksiyonu ancak uzman doktor ve diyetisyenlerin gerekli gördüğü durumda yapılmalı. Essporto Health & Fitness Club beslenme uzmanı Özge Bezirci de “Fazla vitamin her zaman iyidir düşüncesi doğru değil” diyenlerden. Bezirci bazı vitamin ve minerallerin vücutta depolandığını, atılamadığında beyinde hasara yol açabileceğini anlatıyor. Nöralterapi uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul ise Türkiye’de vitamin enjeksiyonunu uygulayanlardan. Ancak Nazlıkul, bu enjeksiyonların herkese yapılamayacağını, öncesinde mutlaka mineral ve vitamin seviyelerinin incelenmesi gerektiğini, işlemin gerekli görülürse yapılabileceğini söylüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin