Dana International: En Büyük Hayran Kitlem Rusya’da!

 Dana International: En Büyük Hayran Kitlem Rusya’da!
Digiqole ad

Dana International hit şarkısı Diva ile Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan ilk transseksüel olarak dünyayı değiştireli 20 yıl oldu. Bir drag queen geçmişi olan ve gerçek adı Sharon Cohen olan şarkıcı, 1998’deki yarışmayı kazanmadan önce geçiş yaşadı ve öncesinde de İsrail’de başarılı bir şarkıcılık kariyeri vardı.

16 yıl sonra Rusya tarafından sansür baskısı altında olmasına rağmen Avusturya’yı temsil ederek drag sanatçısı Conchita Wurst 2014’te yarışmada birinci oldu. Şimdiyse Dana, Rusya’da büyük bir hayran kitlesi olduğunu ve Kremlin’de bile şarkı söylemesine izin verildiğini, ama bunun sebebinin kendisini transseksüel olarak sunmamaları olduğunu söyledi.

20 yıl önce Eurovision’u kazanmak nasıl bir şeydi?

Bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi gibiydi. Hislerimi enerjimi anlatamıyorum bile. İnanılmaz mutluydum ve titriyordum. Hayatımın en mutlu anıydı.

Bu bir nimet ve bir lanet çünkü Orta Doğulu bir ülkeden Birminham, İngiltere’ye geldim ve Eurovision’u kazanarak tüm dünyayı kazanmış gibi oldum. Hissi tarif etmek çok güç ve onu çok özlüyorum.

Ama harika bir anı ve sırf Eurovision sayesinde 20 yıldır dünyayı gezdiğim için Tanrı’ya şükretmeliyim.

Kazandığınız sırada yapılan en kötü transfobik yorumlar nelerdi?

En kötüsü gösteri sırasında yönetmenin ‘Ne olduğu umurumda değil.’ (I don’t care if it is a he, she or it) demesiydi. Çünkü birisi bana he veya she diyebilir ama it diyemez. 

Yarışmadan önce istisnasız her gazeteci aynı soruyu sordu: ‘Olduğun şey için kimsenin sana oy vermeyeceğini düşünmüyor musun?’ Yarışmayı kazandıktan sonra da aynı soruyu başka bir şekilde sordular: ‘Olduğun şey için yarışmayı kazandığını düşünmüyor musun?’

Bazi İsrailliler’in olumsuz tepkileriyle nasıl başa çıktın?

Bundan alınmalı mıyım yoksa buna gülmeli miyim bilmiyorum ama kazandıktan sonra dünyanın kraliçesi gibi hissediyordum. Avrupa’da şehirden şehire gidiyor ve televizyona çıkıp şarkı söyleyerek harika zaman geçiriyordum. Olumsuzluğa zaman yoktu.

İsrail’e döndüğümde yarışmadan önce bana karşı olanlar, muhafazakar nüfus, şapkalarını yediler ve artık olumsuzluk taşımıyorlardı. Eve döndüğümde çok saygıyla karşılaştım.

Şimdiki trans hakları ve kabul edilme ile 20 yıl önceki arasındaki farklar neler?

Artık daha kolaylaşıyor çünkü insanlar sosyal medyada ve realite şovlarında her şeyi gördüler ve duydular. Saklayacak, keşfedecek bir şey yok. Kabul etmeyi ve toplumu genişletmenin sandıkları kadar korkunç olmadığını öğrendiler.

Kabul ediliş yolunun inşa edilmesinde yardımın oldu mu?

Letonya ve Polonya gibi tehlikeli yerlerde bile onur yürüyüşünden onur yürüyüşlerine seyahat ediyorum. Özgürlük ve hoşgörü hakkında konuşuyor, kendi normalliğimi ve gördüğüm şekilde kendimi anlatıyorum.

Bugünün trans gençliğine ne tavsiye edersin?

Her adım atmadan önce 7 kez düşünün. Acele etmeyin.

Ve lütfen, lütfen, lütfen korunun. Dünyada artık daha fazla HIV enfeksiyonu var çünkü insanlar nezle kapmak gibi bir şey olduğunu sanıyor.

İsrail dışında en büyük hayran kitleniz nerede?

Rusya ve İspanya.

Rusya mı? Cidden mi?

Şaşırırsınız. Conchita kazandığında televizyona çıkmasına izin vermemişlerdi ve büyük bir skandal olmuştu. 

Ben Eurovision’u kazandıktan sonra Ukrayna ve Rusya’da büyük bir turneye çıkmıştım. Kremlin’in içinde şarkı söyleme daveti almıştım ve bu tarihi bir şeydi çünkü çok fazla sanatçının orada performans göstermesine izin verilmemişti.

Rusya’daki LGBT  topluluğu için işler kötü gitmeye başlayınca şaşırmıştım. Çünkü daha önce Moskova ve St. Petersburg’daki iki büyük festival için noel kutlamalarına çağırılmıştım.

Ama onlara hiç transseksüel olduğumu söylememişim gibi. Bu konuda ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum. Belki de beni transseksüel olarak sunmuyorlar.

Moskova’da bir çok talk şova çıktım ve kimse bana trans olmam hakkında bir soru sormadı. Belki bu hükümet ve kurallarla başa çıkma yollarıdır. Eğer beni bir transseksüel olarak sunmazlarsa sorun çıkmıyor. Halı altına süpürülüyor.

Tipik bir Eurovision gecesini nasıl geçirirsin?

Önceden büyük bir parti verirdim ama artık yapmıyorum çünkü yarışma çok uzadı. 12 gibi kendimi uyurken buluyorum.

Spice Girls için bir seçmeye çağırıldığın doğru mu?

Spice Girls’ün bitmeye yakın olduğu zamanlardı ve birinin yerine başka birisini arıyorlardı. Spice Girls üyesi olmak için bir seçmeye çağrıldım ama ciddi olup olmadıklarını hala bilmiyorum.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin