fbpx   .  

Darren Criss: Kültürel Olarak Kuirim 

Amerikalı aktör, Fox’un müzikal komedisi Glee’de, Chris Colfer’ın canlandırdığı Kurt Hummel ile romantik bir ilişki kuran Dalton Academy Warblers’ın açık eşcinsel solisti Blaine Anderson rolüyle hafızalara kazındı.

Blaine ve Kurt o zamandan beri televizyon tarihinin en ikonik kuir çiftlerinden biri olarak biliniyor. 

Criss, Broadway’de Hedwig and the Angry Inch’te baş karakteri oynadıktan sonra American Crime Story’de rol almaya devam etti: The Assassination of Gianni Versace’de eşcinsel seri katil Andrew Cunanan rolüyle Primetime Emmy Ödülü ve Altın Küre kazandı.

 

Kendisini heteroseksüel bir erkek olarak tanımlayan Criss, geçtiğimiz günlerde Chicago Comic & Entertainment Expo’da (C2E2) kuir topluluğuna duyduğu saygı ve Blaine ile Kurt’ün çığır açan ilişkisinin televizyondaki etkisi hakkında konuştu.

Kalabalığa “Muhteşemdi,” dedi. “Bugünlerde buna sadece televizyonda bir ilişki diyoruz. Ama bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, ana akım medyada eşcinsel bir ilişkinin parçası olmak harika bir şey.”

 

Criss, “kuir topluluklarla” çevrili olduğu San Francisco’da yetişmesinin bir sonucu olarak kendisini “kültürel olarak kuir” olarak tanımlamaya devam etti.

“Hayatım boyunca kültürel olarak queer oldum,” diye açıkladı. “Havalı olmaya çalıştığım için değil – aslında havalı olmaya çalıştığım için değil diyecektim ama bunu sileceğim, çünkü havalı olmaya çalışıyorum. Hayatımda taklit etmeye, öğrenmeye ve ilham almaya çalıştığım şeyler yüzde 100 kuir.

“İdol edindiğim, bir şeyler öğrenmek istediğim insanları kuir topluluklarda buldum. Ve bunun büyük bir genelleme olduğunu söyleyebilirim, bu pek çok şey ve pek çok insan. Ama ben 90’larda San Francisco’da büyüdüm. Erkeklerin ölümünü izledim. Gey deneyimine dair bir farkındalık vardı ve bu benim için yabancı bir kavram değildi. Dolayısıyla, bu benim derinden önemsediğim bir anlatıydı.”

2018’de Criss, üç yüksek profilli eşcinsel rolü oynadıktan sonra, gelecekte eşcinsel karakterleri canlandırmayacağını açıkladı.

Bustle’a verdiği demeçte, “Göreceğim bazı kuir roller var ki bunlar harika. Ama eşcinsel bir erkeğin rolünü üstlenen başka bir heteroseksüel çocuk olmayacağımdan emin olmak istiyorum.”

Darren yukarıda bahsi geçen karakterleri canlandırmanın “gerçek bir keyif” olduğunu, ancak artık onları canlandırırken kendini rahat hissetmediğini söyledi. Bunu “talihsizlik” olarak nitelendiren Darren, sözlerine şöyle devam etti “Bunu söylememin nedeni, bu karakterleri oynamanın doğası gereği harika bir dramatik deneyim olması.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.