Disney Channel Ekranları ‘Ben Gayim’ Cümlesiyle Yankılanacak!

 Disney Channel Ekranları ‘Ben Gayim’ Cümlesiyle Yankılanacak!
Digiqole ad

Disney Channel, 2017 yılında Audi Mack ile bir dizisinde gay bir karaktere yer vereceğini duyurarak bir ilke imza atmıştı. İkinci sezon gerçekleşen “açılma” sahnesinin ardından sıra “Ben gayim” cümlesini duymaya geldi.

Joshua Rush tarafından canlandırılan Cyrus Goodman, geçtiğimiz cuma yayınlanan bölümde Goodman, arkadaşlarını büyükannesine tanıtıyor. Tanıtma ve isim paylaşma faslı bittikten sonra hoşlandığı çocuk olan Jonah Beck’in yanına gidip “Ben gayim” diyor.

Beck ise bu cümleyi “Cool.” diyerek karşılıyor. Konu daha başka bir yere evrilmiyor ve sahne devam ediyor.

Sahne kesit olarak sosyal medyada paylaşılmaya başlayınca, Rush bir tweeti alıntıladı ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Bu dizinin bir parçası olmak harika. Cyrus Goodman’ın zengin ve renkli karakteri bu sahne ile bir seviye daha ileri gitti.”

https://twitter.com/JoshuaRush/status/1093896662982914048

Sahnenin yazarı Jonathan Hurwitz GLAAD ödüllerinde eseri için gurur duyduğunu belirtmişti:

“Bir Yahudi olarak, aileme ve arkadaşlarıma açılma sürecim oldukça sancılı geçmişti. Bu sahneye kendimden bir şeyler kattım.”

Hurwitz’ten sahneyi yazmayı isteyen, yapımın en tepesindeki isim Terri Minsky’di. 

“Terri Minsky bana ‘Bu bölümü yazmak ister misin?’ dediği zaman hissettiğim heyecanı ve duyguyu tahmin bile edemezsiniz.”

Goodman dizinin ana karakteri olmasa da göz bebeklerinden biri. Yapımcılar bu bölümden önceki süreci de karakterin senaryosunun mümkün olan en iyi şekilde yazılması için başta GLAAD olmak üzere farklı kişiler ile de fikir alışverişi içinde sürdürmüşlerdi. 

Hurwitz, sahneye ‘kendinden bir parça kattığını’ söylerken metafor yapmıyor. “Ben gayim” anı, neredeyse tamamen Hurwitz’in kişisel deneyimlerinden birine dayanıyor.

“2010 yılında bir arkadaşıma açılırken yaşadığım stres hakkında bir yazı kaleme almıştım.”

“Bir akşamüstü yemek yerken ketçap uzatmamı istedi. Ben de ketçabı uzatırken mırıldanarak ‘Ben gayim’ demiştim. Arkadaşım da bana bakıp ‘Cool’ yanıtını vermişti. Hiç istifini bozmadan hamburgerine ketçap sıktı ve yemeğe devam ettik.”

“Bu hikaye boyunca umuyorum ki izleyiciler hepimizin insan olduğunun farkına varırlar. Hepimizin sesini duyurmaya, görülmeye, ailelerimiz ve arkadaşlarımız tarafından sevilmeye ihtiyacımız var.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin