fbpx   .  

Disney’in Yeni Pride Dizisi Tartışma Yarattı

Disney, altı bölümlük bir LGBTİ+ belgesel dizisi olan PRIDE’ın ayrıntılarını açıkladı.

PRIDE, Amerika’daki LGBTİ+ sivil haklar mücadelesini anlatıyor ve 25 Haziran’dan itibaren yayında olacak.

 

İzleyiciler, altı ünlü LGBTİ+ yönetmeninden gelen belgesel dizisini yalnızca Star on Disney + üzerinden izleyebilecekler.

Öne çıkan yönetmenler Tom Kalin, Andrew Ahn, Cheryl Dunye, Anthony Caronna ve Alex Smith, Yance Ford ve Ro Haber.

Sınırlı dizi, 1950’lerde Lavender Scar sırasında LGBTİ+ bireylerin FBI gözetiminden, 1970’lerin ilk Gay Pride yürüyüşüne, 1990’lar ve sonrasındaki kültür savaşlarına kadar uzanıyor.

PRIDE, Sivil Haklar öncüsü Bayard Rustin, yazar Audre Lord ve Senatörler Tammy Baldwin ve Lester Hunt gibi önde gelen LGBTİ+ figürlerini vurgulayacak.

Buna ek olarak, diğer bölümler, AIDS salgını sırasında New York City’nin solmakta olan şehir merkezini kaydeden 1980’lerin kameraman Nelson Sullivan’ı da içeren daha az bilinen figürlere de ışık tutacak.

PRIDE ayrıca Christine Jorgensen, Flawless Sabrina, Ceyenne Doroshow, Susan Stryker, Kate Bornstein, Dean Spade ve Raquel Willis gibi öncülerin röportajları ve arşiv görüntüleri aracılığıyla trans hakları ve kimliklerin on yıllar boyunca evrimine bakıyor.

Belgesel dizisinin duyurusu sosyal medyadan temkinli bir şekilde olumlu tepkiler aldı.

Bir dizi kişi Disney+ gibi bir platformun LGBTİ+ belgeselleri üretmesinin önemine dikkat çekti, ancak aynı zamanda Disney, Pixar, Marvel ve Star Wars filmlerinde temsil eksikliğini de vurguladı.

Bir Twitter kullanıcısı şunları söyledi:

“Genç nesillere ulaşmanın yararını takdir ediyorum. Bu tek seferlik performansa dayalı bir Onur Ayı Disney’i olmasa iyi olur.”

Disney’in “bu tuhaf temsile tamamen bağlı olması” gerektiğini eklediler.

Diğerleri bu duyguyu şöyle yinelediler:

“Belgeselin genç bir izleyici tarafından izleneceğini görmek güzel ama @Disney’in filmlerinde ve şovlarında kuir temsili açısından gidecek çok uzun bir yolu var ve şimdi gerçekten işlerin yapıldığını görmemiz gerekiyor. #RepresentationMatters”

Bir diğeri ekledi:

“Pekala, bu iyi bir ilerleme ama sizi vaaz ettiğiniz şeyi uygulamaya davet ediyorum. Lütfen Marvel, Star wars ve Pixar projelerinde açıkça kuir ilişkilere izin verin.”

Bir başkası kalp emojisiyle yanıt verdi, ancak birçok kişinin yıllardır dediği gibi,

“Şimdi bize bir LGBTİ+ Disney prensesi verin” dedi.

Öyleyse, bunun Disney filmlerindeki daha fazla LGBTİ+ karakteri ve oyuncusu için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu umuyoruz.

Altı bölümlük belgesel dizisi, 25 Haziran’da Star on Disney+ için özel olarak yayınlanacak ve tüm bölümler aynı anda çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.