Dünya Sağlık Örgütü, Transseksüellerin Akıl Hastası Olmadığını Resmen Onayladı!

 Dünya Sağlık Örgütü, Transseksüellerin Akıl Hastası Olmadığını Resmen Onayladı!
Digiqole ad

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 18 Haziran’da cesur bir adım attı ve transseksüelliği mental rahatsızlıklar listesinden çıkardı.

WHO, geçtiğimiz günlerde Uluslararası İstatistiki Hastalıklar (ICD) raporununun 11. revizyonunu yayınlamıştı.

WHO, geldiği noktanın ilk adımlarını 2016’nın Temmuz ayında atmıştı.

Yapılan değişikliklerden en büyüğü, transseksüelliği ilgilendiren kategorilere cinsel sağlık başlığı altında yeni bir yer verilmesi ve yine aynı kategorilerin akıl hastalıkları bölümünden kaldırılması oldu.

ICD-11’de yer alan ifade ile aktarmak gerekirse: “Cinsiyet uyuşmazlığı… ICD’deki ruhsal bozukluklardan cinsel sağlık başlığına taşındı”

Baskının devamında: “Transseksüelliğin bir zihinsel hastalık olmadığı gün gibi ortada iken bu başlık altında tutmaya devam ettirmek abes olurdu. Ayrıca trans bireylerin böyle bir sınıflandırmadan ötürü travmatize olması kuvvetle muhtemel.”

Transeksüelliğin akıl ve ruh sağlığı yerine cinsel sağlık perspektifinden ele alınmaya başlayacak olması bize değişimi gösteriyor: bu fiziksel bir mesele, mental değil.

“Cinsel uyuşmazlık başlığını daha uygun bir şekilde sınıflandırmak, bu durum ile karşılaşan bireylerin hayatlarını da daha kolay kılmaya yönelik bir karar.” diyor Dr. Lale Say. Kendisi WHO bünyesinde Üreme Departmanı’nda görevli.

“Sağlık bakımı konusunda büyük bir değişiklik beklemiyoruz. Hatta, bu kararın önyargıları kıracağını düşünürsek bakım konusunda kaynaklara ulaşmanın daha kolay olmasına önayak bile olabilir.”

WHO, 1948 yılında yayınlamış olduğu ICD-6 ile homoseksüelliği zihinsel rahatsızlık olarak ele alırken 1970’lerin sonunda bu kategoriden çıkarmıştı.

Gelişme, dünya genelinde transseksüel aktivistler tarafından coşkuyla karşılandı.

Transseksüel Avrupa (TGEU) websitesi üzerinden yapılan açıklamada “Bu, uzun yıllardır verdiğimiz mücadelenin bir meyvesidir, tarihi bir başarıdır.” ifadelerine yer verdi.

TGEU’nun yöneticilerinden Julia Ehrt ise düşüncelerini, “Bu, bıkmadan yorulmadan eşitlik ve insanlık için çalışan transseksüel aktivistlerin bir başarısıdır. WHO’nun almış olduğu bu karar beni çok mutlu etti.” şeklinde ifade etti.

Hareket, diğer tanı rehberlerine de öncülük ediyor. Önde gelen diğer rehberlerden olan DSM de 2012 yılında “Cinsel Kimlik Bozukluğu” ibaresini kaldırmıştı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin