fbpx   .  

Dünyada Transseksüellere Destek Hızla Artıyor

27 ülkede yürütülen ve transseksüel insanlara, insanların nasıl baktığını anlamaya çalışan bir araştırma, şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu.

Veri analiz firması Ipsos tarafından yapılan ankete göre katılanların %52’si transseksüel olmanın ‘doğal bir olay’ olduğunu söyledi. Bu sayının en yüksek olduğu ülkeler olan Almanya ve İspanya’da ise bu cevap %64 ve %60 oranındaydı. 

 

 

Batı Avrupa’da transseksüelliğin bir zihinsel hastalık olduğunu söyleyenlerin sayısı %10 olurken, Sırbistan, Macaristan ve Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde bu sayı %40 civarlarında görüldü.

Dünyanın farklı yerlerinde insanlar, toplumun translara karşı daha hoşgörülü olduğunu düşündüğünü söylerken bunu söyleyenlerin sayısı Arjantin ve Kanada’da %78, Birleşik Krallık’ta ise %75 oldu. Büyük bir çoğunluk (%60) ise transların çok cesur olduğunu söyledi. 

Ne yazık ki Amerikalıların üçte biri transseksüellerin zihinsel rahatsızlığı olduğunu düşünürken, ülkede translara daha hoşgörülü davranıldığını söyleyenlerin sayısının %71 olması ise bir çelişki yarattı. 

Ayrıca, ankete katılan ülkelerden en çok ABD’de transseksüellerin günah işlediklerine inanılıyor (%31). Ankete katılanların hepsinin %36’sı ise transların doğdukları cinsiyetten başka bir cinsiyete ait kıyafetleri giyip yaşamalarına toplumun izin vermesinin çok ileri gitmek olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.