Etkinlik Haberler

Dünyanın En Büyük Onur Etkinliği: Sao Paulo Onur Yürüyüşü!

GMag
Yazar: GMag

Dünya’nın en büyük Onur etkinliği önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Gidiyor musunuz? Gitmeden sizin için hazırladıklarımıza bir bakın!

Onur kutlamanıza seviye atlatmak istiyorsanız çok düşünmeye gerek yok, adres Sao Paulo. 12 milyondan fazla insanın yaşadığı Sao Paulo, sadece Latin Amerika’nın değil iki yarım kürenin de en büyük şehri. Üstelik LGBT topluluğu da coşkulu mu coşkulu! Yetkililer, bu yılki Onur kutlamalarına 3 milyondan fazla insanın katılmasını bekliyor.

Sao Paulo’daki kutlamalar bir partiden çok daha fazlası: insanların seslerini duyurdukları bir araç. Bu yılın teması, “Seçimler: LGBTI+’nın gücü, Bizim Sesimiz, Bizim Yeminimiz”. Bu tema Brezilya’yı önümüzdeki Ekim ayında bekleyen genel seçimlere atıfta bulunuyor.

Sao Paulo aynı zamanda 1970’lerden beri LGBT ile ilgili politik aksiyonun filizlendiği bir şehir. Azınlıkların ve kuir vatandaşların eşit haklarına 2011 yılında kavuşmaları, eşit evlilik hakkına 2013 yılında kavuşmaları, bu duruma örnekler. Ek olarak, günümüzde AIDS ile en etkili mücadele etme yöntemi Brezilya tarafından yürütülmekte. Geçtiğimiz yıllarda Onur etkinliklerinde daha güvenli bir devlet ve trans bireylerin hakları temaları işlenmişti.

Gelgelelim, LGBT toplumu temsil edilme konusunda hala sıkıntı çekiyor. 581 milletvekilinden açık bir şekilde LGBT olduğunu ifade eden kişi sayısı sadece: 1
Hal böyleyken olası bir muhafazakar galibiyeti insanları endişeye sürüklüyor. Eşcinsel dönüşüm terapilerinin yasallaşması, trans öğrencilerin ihtiyaçlarının gözardı edilmesi, LGBT’lerin toplumdan soyutlanmasına zemin hazırlayacak uygulamaları düşünmek can sıkıyor.

Etkinlik 3 Haziran Pazar günü sabah 10’da, kalabalığın MASP (Sao Paulo Sanat Müzesi) önünde toplanması ile başlayacak.

Sao Paulo LGBT Onur Yürüyüşü Birliği’nin katılımcılara verdiği ipuçları arasında aşağıdakiler bulunuyor:

– Hırsızlara karşı dikkatli olun. Elektronik aletlerinize ve kredi kartlarınıza sahip çıkın.
– Sıcaklığa dikkat edin! Özellikle alkol tüketiyorsanız su alımınızı ihmal etmeyin.
– Mümkün olduğu zaman araba yerine toplu taşımayı tercih edin.

Tabii ki eğlence yürüyüşle sınırlı değil! Sao Paulo LGBT dostu barlar, kulüpler ve oteller ile dolu. Özellikle de “GayHalle” (Gay + Mahalle) olarak kabul edilen Frei Caneca ve Largo do Arouche’ta. İşte ilginizi çekebilecek bazı yerler:

Ibirapuera Parkı

Güney Amerika’nın en çok ziyaret edilen parkı. Görüp görebileceğiniz en güzel bahçelerin yanısıra, Sao Paulo’nun en ünlü müzelerini de bünyesinde barındırıyor: Modern Sanat Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi ve Afro-Brezilya Müzesi.

Liberdade

Güney Amerika’da Japonya kültürünü en iyi yaşatan mahalle burası. Evet, doğru! Brezilya’da zengin bir Asya kültürü var ve Liberdade (kelime anlamı “Özgürlük”) bunun merkezi. Sushi’sini denemeden geçmeyin!

Sao Paulo Sanat Müzesi

Avrupa sanatının güney yarımküredeki en önemli merkezi. Yüzlerce yıllık sanatın toplandığı bu müzede, her sene koleksiyon bir tema etrafında şekilleniyor. 2017 yılındaki tema “cinselliğin tarihi” iken, 2018’de “Afro-Atlantik hikayeleri” olacak.

Sao Paulo’nun görülmeye değer bir kültürü var: Samba. Sokak yemekleri. Marketler. Şehirde turlamak ve akıllara gelen tek kelime: canlılık.

Daha fazla bilgi edinmek için Sao Paulo LGBT Pride Parade hesabını Twitter’da takip edebilir, Facebook’taki etkinlik sayfasını inceleyebilirsiniz!

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin