Etkinlik Haberler

Dünyanın En Büyük Onur Yürüyüşü Sao Paulo’da Gerçekleşti! Tam 3 Milyon Kişi!

GMag
Yazar: GMag

3 Haziran 2018’de düzenlenmiş olan Sao Paulo Onur etkinliğine 3 milyonun üzerinde ziyaretçi katıldı. 22. yılında olan etkinlik, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

Bu yılın teması ‘Seçimler: LGBT’nin Gücü, Oyumuz, Sesimiz’ idi. Katılımcıların büyük bölümü ‘Yeter Temer’ anlamına gelen “Fora Temer” yazılı pankartlar taşıdı. Michel Temer son zamanlarda büyük bir kesimden tepki alıyor.

Etkinliğin açılışında Mônica Benício da bulunuyordu. Geçtiğimiz Mart ayında, eşi Marielle Franco Rio de Janerio’da vurularak öldürülmüştü. Şehir konseyinin bir üyesi olan Franco, siyahi ve lezbiyen kimliği ve Temer’e yönelttiği iddialar ile öne çıkıyordu. Brezilya polisi, bu durum sebebiyle suikaste gitmiş olabileceğini düşünüyor.

Etkinliğin açılışında bir başka bilinen isim, aktris Fernanda Lima, trans onur bayrağı rengi kıyafeti ile boy gösterdi.

Lima kalabalığa yaptığı konuşmada “Kuirfobinin daha fazla ölüme yol açmasına izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin düzenlendiği günün yağışlı ve soğuk olması, coşkuya engel olamadı. Etkinliğin baş sorumlusu Caludia Regina, yağışın ve lojistik grevinin olumsuz etkilemiş olması ihtimaline rağmen etkinliğin dünyadaki en büyüğü olduğunu açıkladı.

Daha önce resmi web siteleri üzerinden etkinliğin iptaline yönelik söylemleri yalanlamışlardı.

Etkinlik için özel dekore edilmiş 18 ses sitemi kamyonu kullanıldı. Avenida Paulista’dan Sao Paulo merkezine kadar yüründü ve totalde on blokluk bir alan kaplandı.

Yorum Yaz

130 Paylaşımlar
+1
Paylaş130
Tweetle
Paylaş
Pin