Dünyanın İlk Tam Penis ve Testis Torbası Nakli Yapıldı!

 Dünyanın İlk Tam Penis ve Testis Torbası Nakli Yapıldı!
Digiqole ad

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde, 14 saat süren ve 11 cerrahın katıldığı öncü ameliyatla dünyanın ilk tam penis ve testis torbası nakli başarılı bir şekilde yapıldı.

Doktorlar merhum donörün tüm penis ve testis torbasını, genitallerini savaş sırasında kaybetmiş genç bir ABD’li gaziye naklettiler.

Hastanenin doktorlarından Andrew Lee:

“Bu naklin genç erkek için idrar ve cinsel fonksiyonlarda normale yakın bir iyileşmeye yol açacağı konusunda umutluyuz.”

Askerin Afganistan’daki yaralanmasından dolayı eksik olan abdominal duvarı, testis torbası ve penisini yerleştirmek adına doktorlar, ‘benzeri yerine benzerini koyma’ tekniğini değiştirerek ameliyata başlamaya karar verdi. Dr. Richard Redett:

“Benzeri yerine benzerini gerçekten değiştirdik. Hastamızda oluşan kusura baktık ve donörümüzden tıpatıp aynı bölgeyi naklettik.”

İsmi verilmeyen gazi, hastane tarafından yayınlanan bir bildiride şunları söyledi:

“Gerçekten akıllara durgunluk veren bir yaralanma, kabul edilmesi kolay değil. İlk uyandığımda sonunda biraz olsun normal hissettim… bir parça özgüvenle beraber. Şimdi tamammışım gibi bir özgüvenle.”

Prosedür doktorlar tarafından hala deneysel olarak sınıflandırılsa da, yöntemin gelecekte trans erkekler için neler önerebileceğine dair umutlar yüksek. Ancak ameliyat kamuya sunulmadan önce doktorların aklında bir dizi etiksel sorular ve diğer sağlık endişeleri var. 

Tıbbi çalışanlar donörün testislerini nakletmediler çünkü bu erkeğe çocuk sahibi olma potansiyeli kazandırırdı. 

“Çok fazla yanıtlanmamış etiksel soru olduğunu düşündük.”

Ameliyatın karmaşıklığı, mevzubahis erkeğin nakledilen organları vücudunun reddetmemesi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanacağı anlamına geliyor.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin