Dünyanın ilk Transseksüel Oyuncak Bebeği ‘Jazz Jennings’

 Dünyanın ilk Transseksüel Oyuncak Bebeği ‘Jazz Jennings’
Digiqole ad

Jazz Jennings iki yıl önce YouTube’da trans olarak açıldıktan sonra, tüm dünyada tanındı.

screen_shot_2016-06-22_at_10.04.50_am

Online videoları milyonlarca kez izlendikten sonra, bir Realite TV dizisi olan All That Jazz’ı çıkardı ve yeni bir reklam kampanyası için Clean and Clear ile anlaştı.

Bununla birlikte, ilk trans oyuncağın satışa sunulması için hazırlıklara başlamıştı.

18 inçlik oyuncak bebek, önümüzdeki hafta New York’ta satışa sunulacak ve oyuncak şirketi Tonner Doll’ın ilk el yapımı işi olacak. Oyuncağın, piyasadaki ilk trans oyuncak bebek olduğu düşünülüyor.

Tonner, “toplumsal dönüşümcü kahramanları” temsil etme geleneklerine devam etmek için bir sonraki bebek için Jazz’ı seçtiklerini söyledi.

CEO Robert Tonner, “Jazz, insan doğası açısından saygı duyduğum her şeyi ifade ediyor, inanılmaz cesur, akıllı, sıcak kalpli ve yaratıcı” dedi.

o-JAZZ-facebook

Jazz, Transçocuklar Mor Gökkuşağı Vakfı’nın fahri kurucu üyesi ve Advocate Magazine’de yer alan en genç kişi.

Daha önce üniversitelerde ve konferanslarda gerçekleştirdiği konuşmalarının yanı sıra, deneyimleriyle ilgili de bir dizi kitap yazmıştı.

Jennings, transeksüellikle tanışma konusunu dikkat çekerek, tepkilerin “sosyal intihar”a sebep olabileceğini de söyledi.

“Buna karşı gelelim, genç bir erkek, bir trans-kızla ilişki kurmuyor. Onu cazip bulsa bile, toplumsal baskılar yüzünden hislerini bastırıyor, bunu biliyorum çünkü bu benim de hayatım.”

Bununla birlikte, Jennings, daha önce nefret grupları tarafından da birçok istismara uğradı. Sağ kanat protestocuları ‘Bir Millyon Anneler’ “transseksüel yaşam tarzını normalleştirmeye” çalıştığı için ona saldırdı ve bir okul, Liberty Counsel’in baskısı sonrasında kitabının okumalarını iptal etmişti.

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin