Düzcinsel Gibi Davranan Gay Oyuncular ‘Efemine Gay Erkekler Topluma Kötü Örnek Oluyor..’

 Düzcinsel Gibi Davranan Gay Oyuncular ‘Efemine Gay Erkekler Topluma Kötü Örnek Oluyor..’
Digiqole ad

Yeni bir araştırma, efemine gay erkeklerin toplumda kötü bir izlenim bıraktığını söylüyor, en azından “düz oyuncu (düzcinsel gibi davranan)” gayler öyle olduğunu düşünüyor.

freddie-mercury-1973-portrait-billboard-1548

Cal Strode tarafından, İngiltere’de ve Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde 280 gay erkeğin katılımı ile bir anket yapıldı.

Anket sonuçları, kendilerini “düz oyuncu” olarak tanımlayanların homofobiyi daha az deneyimlediklerini ortaya çıkardı.

Homofobiye hiç maruz kalmadığını söyleyenlerin %56’sı, homofobiye maruz kalanların %26’sının aksine, kendilerini aynı zamanda “düz oyuncu” olarak tanımlıyor.

Sonuçlar bununla sınırlı değil: “düz oyuncu” erkeklerin %37’si ‘efemine gayler, benim gibi gay erkekleri kötü gösteriyor.’ ifadesine katılıyor. 

dsc00623

Ve sadece düzcinsel gibi davranmıyorlar. Anketi cevaplayanların %35’ine göre, düzcinsel toplum tarafından daha fazla tanınıyorlar.

“Efemine gay erkekler, kendilerini “düz oyuncu” şeklinde tanımlayan gay erkeklerin onlara açtığı savaşta çapraz ateş altında kaldılar.” diyor Strode.

‘Gay erkeklerin kendilerini pazarlama şekli, Grindr gibi uygulamaların yükselişi ile her zamankinden daha bir görünür oldu.’

‘Bu durum femfobi (feminenlik fobisi) gibi şeyleri gün yüzüne çıkarıyor ve buna meydan okumak için her fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor.’

Toplumdan gelen bu kavram yanılgılarına meydan okumalıyız, bu çalışma gösteriyor ki, homofobi ve ayrımcılığa maruz kalmanın nasıl hissettirdiğini bilenler, bulundukları gruplarla aralarındaki bağları daha az koparıyor.

‘Düz oyuncu’ insanları şeytanlaştırmanın bir yararı olmayacak ama, onlara içselleştirilmiş homofobi ile, ya da ‘geçiş ayrıcalığı’ pozisyonundan konuştuklarını fark etmeleri için meydan okumalıyız.’ diyor Strode.

‘Herkesin baskı, ayrıcalık ve kendilerinin oynadıkları rolü akademik açıdan anlamalarını bekleyemeyiz, bu yüzden insanlarla konuşma başlatmak ve yanımıza geldikleri yollarla onlara meydan okumak için yapıcı yollar bulmak zorundayız.’

LGBT tarih uzmanı ve San Diego Direktörü Fernando Lopez’e göre, gay topluluğuyla tanımlanmayan “düz oyuncu” erkekler bir sürpriz olmadı.

Bu durumu kimlik göçü olarak tarif eden Lopez, bunun sosyal olarak yaftalanmış gruplar arasında yaygın olduğunu söyledi.

‘Bu şekilde düşünen insanlar gündelik hayatlarını düz olarak geçirebilirlerse, ayrımcılıkla uğraşmak zorunda kalmıyorlar.’ diyor.

‘Ama farklı bir hayat yaşayan ve maskülen davranmadığı için daha çok zorlukla baş etmek zorunda kalan insanlar için bu, aktivist olmak ve bir şeyler yapmak anlamına geliyor. Düzcinsel gibi davranan birinin asla yaşamayacağı şekilde baskı görmüş oluyorlar.’

Lopez’e göre femfobi ve şovenizm, genelde homofobinin temelinde yatan şeyler, feminenlik zayıflık olarak görülüyor.

‘Bu yeni bir şey değil, ama şimdi, Grindr ve diğer date uygulamalarının yükselişiyle, kesinlikle her zamankinden daha fazla görülür ve her yere yayılmış durumda.’ 

‘Bazı gay erkeklerin aşırı maskülen bir dil kullanma trendi de bunun bir belirtisi.’

Lopez, medyadaki aşırı efemine, karikatür gibi gay tasvirlerin, 70’ler ile yükselişe geçen vücut geliştirme hareketleri, ekose gömlekler ve iş botları gibi kök saldığını söylüyor.

‘Bu stil, gay erkekleri maskülenleştirmek ve bu sayede medyanın düzcinsel erkeklerden oluşmasını sağlamak için çok kasıtlı alınmış bir karar.’

‘Bugün, daha fazla insan kendisini geri itiyor gibi görünüyor.’

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin