fbpx   .  

Eğlence Ekonomisi Zirvesi’nde Zorlu Grubuna LGBTİ Protestosu

Boston Eşcinsel Erkek Korosu Konserini İptal Eden Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat ABBAS Boğaziçi Üniversitesinde Protesto Edildi!

Bugün (12 Mayıs Salı) Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Büyük Toplantı Salonunda, Eğlence Ekonomisi Zirvesi kapsamında Family Entertainment (aile eğlencesi) oturumu düzenlendi. Etkinliğe Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, İstanbul Entertainment Group Kurucu ve Yönetici Ortağı Selim Sefada ve Pozitif Live İş Geliştirme Direktörü Orçun Ejder konuşmacı olarak katıldı. Aynı etkinliğe Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü üyelerimizden Görkem Ulumeriç ve Madır Öktiş de dinleyici olarak katıldı. Soru cevap kısmında söz alarak soru soran kulüp üyelerimiz daha sonra salonu terk ederek Murat Abbas’ı protesto ettiler.

Konuşma tam metni şöyledir:

 

g: Adım Görkem. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Etkinliğe gelen çocuk yanında ebeveyn getiriyor, kötü prodüksiyon bilet sattırmıyor gibi basit mevzulardan bahsediyorsunuz. Şu an boğaziçi üniversitesindesiniz, biraz ciddi mevzulardan konuşmak istiyorum. Murat Abbas, size sorum. Homofobik misiniz? Bir eşcinsel olarak bunu sormak istiyorum.

m: Sorunuz herhalde Boston Eşcinsel Erkek Korosu konserinin iptaliyle ilgili. Böyle olmadığımızı zaten geçmişte yapmış olduğumuz konserlerle, festivallerle, getirdiğimiz gruplarla göstermiş bulunduk. Kişisel bir şey değil. Yarın organizasyon şirketi gerekli açıklamayı yapacaktır. Aslında şunu da göz önünde bulundurmanızı beklerdim: İçinde yaşadığımız ülkede birçok etkinlik iptal ediliyor. Bir bira firmasının yaptığı festivalde bira satılamadığını hepimiz gördük. Bu olayları değerlendirirken biraz daha geniş çerçeveden bakmanızda fayda var. Soruyu yönelttiğiniz kişi doğru. Burada PSM temsilcisi olarak bulunuyorum. Ama kişisel olarak bu soruyu yöneltmiş olmanız doğru değil.

g: Şu an biletix’te bilet satışları durduruldu. Bir performans sanatları merkezinin genel müdürü olarak insan haklarını ilgilendiren bir alanda, böyle bir sansürün hesabını nasıl veriyorsunuz? Bir diktatörün ölümü şu an gündemde. Biliyorsunuz trans bireylerin sahneye çıkmasını yasaklamıştı. Bülent Ersoy Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. 10 yıl geri dönemedi. Aynı zihniyet o zaman şu anda da hakim değil mi? Aynı zihniyetin devamıdır bu. Organizasyon şirketi nasıl bir açıklama yapacak? “Bu etkinlik sansürlendi” mi diyecek? Boston Eşcinsel Erkek Korosuyla iletişim halindeyim. Nasıl bir cevaptır bu sizinkisi? Siz bu kafayla ancak Konya’da sünnet düğünü yapabilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi’ne gelip bu şekilde açıklamalarda bulunamazsınız. Bulunduğumuz etkinliği düzenleyenler bu sansür haberinden haberdar olup sizi bu etkinliğe davet edemezler. Siz diğer konuşmacılar “Ben bu beyefendiyle yan yana konuşamam” deyip bu sansürü kınamalısınız. Buradaki dinleyiciler, sizler bu sansürden haberdar olup, bu beyefendiyi dinlemeyip, kendisini kınamanız gerekmekte. Dolayısıyla ben bu toplantının burda sonlandırılmasını talep ediyorum. Teşekkür ederim dinlediğiniz için.

(Salonu terk ederken moderatör Şirin Sever, Görkem’in demokratik hakkını kullandığını belirtti ve sonrasında oturum sona erdi.)

Salonun çıkışında etkinlikte görevli Doğan isimli bir öğrenci Görkem ve Öktem’in önünü keserek “Siz misiniz bu saçmalayanlar” ile başlayan bir tartışmaya girdi ve kollarından kavrayıp taciz etmek suretiyle “Siz bu okulun ‘branding’ine zarar veremezsiniz. Bu insanlar ne kadar zor getiriliyor biliyor musunuz?” diyerek salonu terk eden öğrencileri binadan uzaklaştırmaya çalıştı.

Kaynak: Boğaziçi LGBTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.