Araştırma Haberler

Erkekler, “Gay Veya Tuhaf” Olmadıklarını Kanıtlamak İçin Kadınlarla İstenmeyen Cinsel İlişkiye Giriyor

GMag
Yazar: GMag

Artan sayıda erkek, kadınlarla cinsel ilişkiye girmeyi kabul ediyor, ancak istedikleri için değil, eşcinsel olmadıklarını kanıtlamak için.

New York Üniversitesi’nde PhD sosyoloji öğrencisi Jesse Ford, çeşitli sosyal çevrelerden, üniversiteli 39 erkekle röportaj yaptı ve erkekler; kadınlarla, istemedikleri ve rıza göstermedikleri bir cinsel ilişki yaşadıklarını söyledi.

Çalışma Oxford Academic tarafından yayınlandı ve #MeToo hareketi sırasında ortaya çıkan erkeklerin eksikliğinden esinlenildi.

Ford, “istenmeyen” cinsel ilişkinin, cinsel saldırıdan çok farklı olduğunu, çünkü birisinin zorlanmadığını ve onu durdurma gücüne sahip olduğunu açıkladı;

“Tüm cinsel saldırı istenmeyen cinsel ilişkidir, ancak istenmeyen tüm ilişki cinsel saldırı değildir. Bu erkekler, tecrübelerini cinsel taciz olarak tanımlamakta isteksizlerdi ve cinsel ilişkilerini ‘istenmeyen’ ve ‘rıza dışı’ gibi terimlerle daha rahatlardı.”

Araştırmacılar, erkeklerin neden kadınlarla cinsel ilişkiye girdiğine dair bir örüntüyü çabucak farketmişler, pek çoğunun baskıya maruz kaldığını ortaya çıkarmışlardır.

Bir katılımcı şunları söyledi:

“Erkeklerin seks yapmayı çok sevdiği ve kadınların ‘evet’ ya da ‘hayır’ı seçebileceğini gösteren bir sosyal baskı var. Yani, bir erkek olarak seks yapmak istemiyorsan, bu seni erkeksilikten uzaklaştırır.”

Bir başka katılımcı da şunları söyledi;

“Gerçekten seks yapmak istemediğim halde ‘teşekkür ederim’ derdim. Hala o anda olmak isteyen birinin rolünü oynuyordum… Garipliğin izlenimlerini vermek istemedim.”

Ford ise şöyle yazdı;

“Birçok erkek, bir imajı yansıtmak ve cinsel bir fırsattan yararlanmak için istenmeyen cinsel ilişkiye sahip olduğunu açıkladı. Erkeklerin ‘hayır’ demesinin seks için garip, olgunlaşmamış, saldırgan veya iğrenç olabileceğinden endişe ediyorlardı. Bir başgösteren korku alay konusu oldu ve başkaları kendilerini ‘bakir’, ‘aptal’ ya da ‘eşcinsel’ olarak görebilecekleri gibi, çekici bir kadınla seks yapmayı reddeden bir erkek olarak anılmak istemediler.”

 

Yorum Yaz

30 Paylaşımlar
+1
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin