Ermenistan’da 30 Kişilik Bir Grup, ‘Türk’ Sloganları Eşliğinde LGBT Aktivistlere Saldırdı!

 Ermenistan’da 30 Kişilik Bir Grup, ‘Türk’ Sloganları Eşliğinde LGBT Aktivistlere Saldırdı!
Digiqole ad

Ermenistan’da LGBT aktivistlere karşı çirkin bir saldırı düzenlendi.

LGBT hakları üzerine çalışan Pink Armenia tarafından yapılan açıklamaya göre, organizasyonun iki çalışanı 30 kişilik bir grup tarafından hastanelik edildi. Yedi kişi daha da az olsa hasar aldı.

Shantukh köyünde bulunan Hayk Hakobyan’ın evinde toplanan aktivistler, LGBT toplumunu ilgilendiren konuları tartışıyordu. Öncesindeki zamanlarda da çocuklar tarafından havai fişekler ve taşlarla taciz edilen topluluğa gösterilen hoşgörüsüzlükte, geçtiğimiz cuma yeni bir seviyeye geçildi. Aralarında kadınların da bulunduğu bir grup, ‘İbneler, köyü terkedin’ sloganları attı.

Eşyalarını toplayıp polisi aradıklarını belirten Hakobyan, saldırı anını anlattı.

Erkeklerin döverken kadınların ve çocukların taş attığını söyleyen Hakobyan’ın ifadesine göre kalabalık bir çok homofobik ifadeye ek olarak, geçmişte yaşanan sözde soykırıma göndermede bulunarak “Türk” ifadesini de aşağılama olarak kullanıyordu.

“Bir kilometre kadar kaçtık fakat bizi takip ettiler. Bizi yakalayıp öldüreceklerini söyleyip durdular.”

Polisin bir saat sonra geldiğini söyleyen Hakobyan ekliyor: “Vaktinde gelselerdi bunlar yaşanmazdı.”

İfadelere göre, polis dokuz kişinin taşımaya uygun bir araba düzeni ile bile gelmemişti. Ambulansa bile yolda rastlandı. 

Hakobyan şu an için durumlarının iyi olduğunu belirtiyor.

Hakobyan’a göre saldırının arkasında sadece homofobi yatmıyor. Köyün valisi, daha önce yolsuzluk nedeniyle Hakobyan ailesi tarafından dava edilmişti.

Köylülerin LGBT olduğundan haberdar olduğunu ve bugüne kadar hiç sorun yaşamadığını belirten Hakobyan, saldırıyı düzenleyenlerin büyük bölümünün o köyden bile olmadığını belirtiyor.

“Ermenistan’da hataları örtbas etmek için dikkati başkalarının cinsel kimliklerine çekmek bir adettir.”

Hetq Online’a göre Ermeni polisi saldırı ile alakalı soruşturma kapsamında şüphelileri gözaltına almış olsa da, Hakobyan hiç bir kriminal davanın açılmadığını ve tutuklama yapılmadığını belirtiyor.

“Etrafımızda destek gösterenler de var, ‘Ne işiniz vardı orada’ diyenler de. Fakat hepsinden önce burada adaletsizlik var. Adalet yerini bulmalı.”

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan araştırmaya göre, eski Sovyetler ülkelerinin çoğu gibi Ermenistan da LGBT için düşmanca bir atmosfere sahip. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

44 Paylaşımlar
Paylaş44
Tweetle
Paylaş
Pin