fbpx   .  

Erovizyon Conchita İle Başladı!

Bu yıl 60’ıncısı düzenlenecek 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nın büyük açılış töreni Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı.Tarihi Rathaus Meydanı’nda gerçekleştirilen törene, gazeteciler, turistler ve bölgede yaşayanlar katıldı.

2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan Avusturya temsilcisi Conchita Wurst tarafından açılan törende, yarışmaya katılacak 40 ülkenin temsilcileri kırmızı halı üzerinde yürüdü.Yaklaşık 40 metre uzunluğundaki kırmızı halıda fotoğraf çektiren şarkıcılar, gazetecilere açıklamalar yaptı, sevenleriyle sohbet etti.Kırmızı halıda yürüyen ilk şarkıcı geçen yıl yarışmaya ev sahipliği yapan Danimarka’nın temsilcileri, son yürüyen Romanya temsilcisi oldu.

Yaşar İşgörenler’in Erovizyon yazısını okumak için tıklayın.

 

Avusturya, Eurovision Şarkı Yarışması’na 1967 yarışmasından sonra ikinci kez ev sahipliği yapacak. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 16 Mayıs’ta gerçekleştirilen “2014 Eurovision Şarkı Yarışması”nı, Avusturya adına yarışan Conchita Wurst “Rise Like a Phoenix” şarkısıyla kazanmıştı.

2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nın ilk yarı finali 19 Mayıs, ikinci yarı final ise 21 Mayıs’ta, büyük finali ise 23 Mayıs’ta yapılacak.

0q1VlLAzerbaycan temsilcisi Elnur Hüseynov, yaptığı açıklamada, Viyana’da çok güzel bir ortam bulunduğunu belirterek, şansının iyi gitmesi halinde birinci olacağına inandığını söyledi.

Yarışmaya 40 ülkenin katılımı onaylandı. Yarışmaya katılacak ülkeler şöyle:

“Danimarka, Hollanda, Litvanya, İrlanda, İsrail, Gürcistan, Ermenistan, Estonya, İtalya, Polonya, İngiltere, Almanya, Finlandiya, Avusturalya, İsviçre, Avusturya, Slovenya, İspanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Belarus, Malta, Makedonya, Rusya, İzlanda, Yunanistan, Belçika, Arnavutluk, Portekiz, Karadağ, Norveç, Sırbistan, Güney Kıbrıs, San Marino, Azerbaycan, Letonya, Moldova ve Romanya.”

b5r8kjAvusturalya’nın ilk defa katılacağı yarışmaya, Çek Cumhuriyeti 5 yıl aradan sonra, Güney Kıbrıs ve Sırbistan ise 1 yıl aradan sonra geri döndü.Ukrayna ise mali ve siyasi nedenlerden dolayı yarışmaya katılmayacağını açıklamıştı.Yarışmada yer almayan Türkiye, 2013 ve 2014’deki yarışmalara da katılmamıştı.

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.