.  

Evliliklerini Tanımayan Venezuela’ya 10 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açtılar

Eşcinsel bir çift, evliliklerinin devlet tarafından tanınması için Venezuela’ya 10 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Patrick_Carlos_2

 

Carlos Juan Holder Wendell ve Patrick Holder Wendell, 2015’te Amerika Massachusetts’te evlendi.

 

Çift, evlendikleri günden bu güne kadar, Venezüella Bolivar Cumhuriyeti ile evliliklerinin tanınmasıyla ilgili konuda mahkemede mücadele veriyor.

Patrick, ”Eşimin ülkesinin, bizi evli bir çift olarak tanımayı reddetmesi oldukça acı verici. Birbirimizi seviyoruz, ve bir hayatımız var. Bu çok zor.” Dedi.

Patrick_Carlos_3

Çift bu davada başarılı olursa, ülkede tanınacak ilk eşcinsel evlilik olacak ve potansiyel olarak, Venezuelada’ki LGBT haklarının geleceği için yasal emsal teşkil edecek.

Carlos ve Patrick, evliliklerinin kabulü için Boston’daki Venezuela Konsolosluğuna başvurdu, fakat evraklarının doğru olmadığı yönünde bir geri bildirim aldı. Başka bir evlilik ruhsatı aldıktan sonra, belgeleri yeniden Konsolosluğa götürdüler.

Uzun bir beklemenin ardından Konsolos Ömer Fernando Sierra’nın ofisine girmeyi başarabilen çift, Sierra’nın sözüne rağmen, ‘Carlos’un ABD belgeleri Venezuella pasaportuyla uyuşmuyor.’ demesi üzerine dava açmaya karar verdi.

Ayrıca çifte dayatılan bu tanınmamanın eksikliği de, Patrick’in kocasının ailesi ve arkadaşlarıyla görüşmek için izin alamayacağı anlamına geliyor.

Davayı, hükumetin dikkatini çekmesi umuduyla, 10 milyon dolar gibi yüksek bir tazminat beklentisi ile açtılar. 

Patrick, “Bunu umut verici bir şekilde hükumetten yanıt almak için yapıyoruz, ancak duraklamaya devam ediyorlar. Gittikçe zorlaşıyor.” Dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.