Eşcinsel Çiftlerin Evlat Edinmesi Artık Avustralya’da ‘Her Yerde’ Yasal!

 Eşcinsel Çiftlerin Evlat Edinmesi Artık Avustralya’da ‘Her Yerde’ Yasal!
Digiqole ad

Kuzey Bölgesi bu haftaya kadar ilerlemenin adımlarına karşı koyan ülkenin tek bölgesiydi, ancak artık eşcinsel çiftler Avustralya’da her yerde çocuk evlat edinebilir. 

Tarihi bir hareketle, yasa yapıcılar NT Evlat Edinme Kanunu’na eklemeler yaparak eşcinsel çiftlerin ve fiilen çiftlerin evlat edinebilmesinin önünü açtı.

Karar, federal Parlamento’nun posta anketi doğrultusunda halkın isteklerini izlemesinin ardından geldi. Kuzey Bölgesi Aile Bakanı Dale Wakefield yasadaki değişimin hem eşcinsel çiftler hem de çocuklar için iyi olacağını söyledi.

“Çocuklar ve aileler hükümetin karar alma sürecinin kalbinde bulunuyorlar. Bu yüzden bu kanun değişikliğini geçen sene parlamentoya sunduk. Medeni hal veya cinsiyet gözetmeksizin çocuklara sevgi dolu, önemseyen ve güvenli bir ev ortamı sağlamak isteyen tüm çiftlerin yasal olarak başvurma hakkı var. Evlat edinme kanunlarımızı modernize etmek, bölge ailelerinin bugün sahip olduğu çeşitliliği yansıtıyor.”

LGBT grubu Rainbow Territory’nin üyesi Sally Cotton çığır açan değişiklikleri hoş karşıladı.

“Rainbow Territory bugün yapılan Evlat Edinme Kanunu’ndaki değişiklikleri kuvvetle destekliyor. Bu önemli bir reform. Uzun zamandır evlat edinme sadece evli çiftlere sunulan bir fırsattı. Bu bölgeyi oluşturan aileleri ve insanları yansıtmıyordu ve eşcinsel çiftlerle, evli olmayan çiftlere ayrımcılık yapılıyordu.”

Kuzey Bölgesi’nde atılan adım Avustralya’nın eşitliğe doğru yürüdüğü yolda büyük bir adım.

Bu ayın başlarında lezbiyen çift Jessica Boyd ve Liz Williams ülkenin hükümetini, çocuk pasaportlarında sadece ‘anne’ ve ‘baba’ seçenekleri olduğu için eleştirmişti.

“Hükümet kurumu olarak online formda ‘Ebeveyn 1’ ve ‘Ebeveyn 2’ seçeneklerinin olmamasına çok şaşırdım, yapması o kadar kolay bir şey ki. Bu tembel homofobi. Telefonda çok önemli bir şey değilmiş gibi konuştular çünkü kimse kalkıp sesini çıkartmadı.”

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin