Eşcinsel Erkekler, Parası ve Kasları Olan Erkeklere Daha Çok İlgi Duyuyor!

 Eşcinsel Erkekler, Parası ve Kasları Olan Erkeklere Daha Çok İlgi Duyuyor!
Digiqole ad

Yeni bir akademik araştırmaya göre, eşcinsel erkeklerin ve heteroseksüel kadınların erkeklerde çekici buldukları şeyler, para ve kaslar.

Coventry ve Aberystwyth Üniversitelerinden araştırmacılar, insanların izni veya haberi olmadan Londra metrosunda çekilen fotoğraflarının oylandığı TubeCrash sitesinden alınan bilgilerle çalışmayı yürüttü.

Londra’nın etnik olarak çeşitli bir şehir olmasına karşın, beyaz erkeklerin açık ara daha çok oy aldığı görüldü.

Erkeklerin çekici bulunan özelliklerinin onlarca yıldır değişmediğine vurgu yapan, Feminist Media Studies’de yayınlanan araştırma, bunun beyaz erkek ayrıcalığının hala devam ettiğinin delili olduğunu savundu.

2014’ten beri yürütülen araştırmada ortaya çıktı ki, bisepslerin, trisepslerin, karın kaslarının göründüğü fotoğraflara daha çok yorum yapılmış.

Aynı şekilde zenginlik göstergesi olan saatlerin, telefonların ve takım elbiselerin yer aldığı fotoğraflar da yorumları daha çok almış.

Coventry Üniversitesi’ndeki Postdijital Kültür Merkezi’nden Adrienne Evans, “Bu maskülen tekelin kutlanması, mizah ve onaylayan bir bakışla oluyor ama bunun sonucu erkeğin toplumdaki yerini doğrulamak oluyor.” dedi.

Evans’a göre, toplum olarak ilerledik ancak arzularımız hala para ve güç tarafından yönetiliyor.

“Şık giyinmiş şehir çalışanlarından, etini gösteren spor salonu müdavimlerine TubeCrash’te beğenilenlerin bize gösterdiği; kültürümüz erkekliği para ve kasa göre değerlendiriyor.

Site, geçen hafta gizlilik endişeleri yüzünden de eleştirilmişti.

2011’de açılan site, 6 yıldır ortalıkta ancak yakın zamanda gizlilik endişelerinin kaynağı olmuştu.

Sitenin, erkeklere karşı cinsiyetçiliği körüklediği savunuldu. 

Sitenin kurucusu, Steve Motion, sitede fotoğrafları ifşa edilenlerin isterlerse yöneticilerle iletişime geçerek fotoğraflarını kaldırtabileceğini söyleyerek siteyi savundu. 

“Eğer birisi fotoğrafının kaldırılmasını isterse %100 bunu yapacağız. Toplumumuzda kadınların fotoğraflarının çekilmesi erkeklerinkinden daha farklı.”

Uluslararası gizlilik hukukçusu, Millie Graham Wood, Evening Standard’a, “TubeCrash gibi uygulamalar masum ve zararsız görünebilir ancak bilgi, yeni petrolken ve biz de yeni ürünken bu masumiyet çoğu zaman kayboluyor.” dedi.

“Bu sitenin doğurduğu, son derece gerçekçi ve temelli gizlilik sorunlarının yanında, sitenin gizlilik ihlallerini tanıyacak politikalardan ve sorumluluk üstlenici tavırdan uzak olduğunu görüyoruz. Dahası, fotoğraflarını kaldırtmak isteyenleri zahmetli bir işlem talep ediyorlar.”

Sitede fotoğrafı görülenlerden biri olan ve Standard’a konuşan, 23 yaşındaki Harry James, randevulaştığı bir kadın vasıtasıyla fotoğrafının sitede olduğunu öğrendiğini söyledi.

“Dürüst olmak gerekirse ben çok komik olduğunu düşündüm. Bu konuda özellikle hassas değilim, o yüzden beni çok da etkilemedi. Yine de bu durum bana, internette ne gibi şeyler dolaştığını ve bunlardan hiç haberimiz bile olamayacağını düşündürttü.”

James, fotoğraf paylaşıldığında ‘komik’ olduğunu düşündüğünü söylese de sonradan bunun ‘inanılmaz derecede tüyler ürpertici’ olduğunu düşündüğünü söyledi. 

“Fotoğrafın çekildiği sırada nereye gittiğimi bile hatırlamıyorum ama bunun belgelenmiş, paylaşılmış ve üzerine yorum yapılmış olmasını garip buluyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

76 Paylaşımlar
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin