fbpx   .  

Eşcinsel Hakları, Kadın Haklarından Daha İleri Düzeyde

Pop müziğin kraliçesi Madonna herkesin sabırsızlıkla beklediği albümü “Rebel Heart”ın tamamının yayınlanmasının ardından Amerikan eşcinsel dergisi olan Out Magazine’de oldukça özel bir röportajla yer aldı.

Derginin Mart 2015 sayısında bulunan röportajda Madonna ”Dünya’da eşcinsel hakları, kadın haklarından çok daha önde. Eşcinseller birlik olup hak savaşı vermeyi kadınlardan daha iyi beceriyor. İlk olarak Afro Amerikalı’lar, sonrasında eşcinseller, bence insan hakları konusunda son büyük sınır kadınlar olacaktır.” açıklamasıyla ilgiyi kendisine çekmeyi başardı.

”Kadınlar büyük bir kategorileştirmeyle karşı karşıya. Gerek psikolojik olarak, gerekse seksüel olarak baskı altındalar. Ya bakiresin ya da fahişe, belirli bir yaşın üstündeysen cinsel arzularını bastırmak zorundasın, kendinden daha genç bir erkekle görüşmen bile yanlış anlaşılır.” diyerek artık kadın hakları için savaşacağını açıkladı.

 

madonna-1Madonna şunları da ekledi:

“Mick Jagger’ın 25 yaşında bir kızla çıkması sorun olmuyor ama ben 25 yaşında bir erkekle birlikte olursam nasıl tepki geleceğini biliyorsunuz… Bu gülünç bir durum. Haksızlık. Anlamıyorum… İster bir bakire olun, ister seks işçisi fark etmiyor, her koşulda kategorize ediliyorsunuz. Eğer belli bir yaşın üstündeyseniz cinselliğinizi ifade etmeye, bekar olmaya ya da bir erkekle birlikte olmaya hakkınız yok.”

56 yaşındaki şarkıcı eski eşi, İngiliz yönetmen Guy Ritchie ile evli olduğu dönemde ara ara kendisini ‘tutsak’ gibi hissettiğinden de bahsetti:

“Bazen kendi içimde çelişkiler yaşıyordum. Kendimi sanatçı olarak ifade etmek istediğim ama eski eşimin bundan rahatsız olabileceğini düşündüğüm anlar yaşadım. İnsan evlenince bazı konularda uzlaşmak durumunda kalıyorsunuz. Ve bu da gayet makul…”

İkili 2000-2008 yılları arasında evli kalmıştı.

Madonna, kendinden genç erkeklerle olan beraberliklerinin eleştirilmesi üzerine de konuştu: “Mick Jagger’ın 25 yaşında bir kızla çıkması sorun olmuyor ama ben 25 yaşında bir erkekle birlikte olursam nasıl tepki geleceğini biliyorsunuz… Bu gülünç bir durum. Haksızlık. Anlamıyorum…”

madonna-2“Keşke gey olsaydım” diyen Madonna heteroseksüel erkeklerin kendisini anlamadığını hissettiğini söylüyor: “Heteroseksüel erkeklerin beni anlamadığını hissediyorum. Onlar sadece benimle seks yapmak istiyor. Eşcinsel erkeklerse beni anlıyor, onları yanında kendimi daha rahat hissediyorum. Tek bir sorun var ki onlar da benimle seks yapmak istemiyor!”

Out Dergisi’ne konuşan Madonna, eşcinsel haklarının kadın haklarından daha ileri düzeyde olduğunu da öne sürdü: “İnsanların eşcinseller konusunda, kadınlar hakkında olduklarından daha açık fikirli. Eşcinseller ve Afro-Amerikalı’lar haklar konusunda ilerledi ama kadınlar hâlâ didiniyor. Bana sorarsanız kadınlar hâlâ en çok marjinalize edilen grup.”

Pop ikonu ‘Yeni Madonna’ olarak adlandırılmasına da katılmıyor: “Yeni Madonna değilim çünkü ben şu anda ‘yeni eski Madonna’yım.” diyen Madonna Out Dergisi için siyah beyaz pozlar verdi.

Out ve T24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.