fbpx   .  

Eşcinsel Suudi Yönetmen Tehditlerle Boğuşuyor

Suudi Arabistan asıllı gey yönetmen Parvez Sharma yeni filminde Mekke’de gerçekleşen hac deneyimlerini kaydettiğinden dolayı ölüm tehditleriyle boğuştuğunu söyledi. “Mekke’de Bir Günahkar” adındaki sinema filmine özel hacca gittiği ve hac deneyimi sırasında yaşadıklarını kaydettiği söyleyen yönetmen, filmin fragmanının yayınlanmasının hemen ardından pek çok ölüm tehdidiyle boğuşmaya başladığını ve ülkesine geri dönmeye korktuğunu söyledi.

28 Nisan’da Kanada Toronto’da Hot Docs festivalinde filminin galasını gerçekleştiren yönetmen ilk gösterimin ardından izleyicilerin sorularını da cevapları “Pek çok müslüman eşcinsele yol göstermesi amacıyla bu filmi çektim. Eşcinsel olduğunu açıklamak bile bir tabu iken, eşcinsel ve müslüman olduğumu bütün islam alemine söylemek istedim ve biliyorum yalnız değilim” şeklindeki açıklamasıyla filmin kendisi için oldukça önemli olduğunu belirtti.

 

İran hükümetinin sinema filmini hem İslamiyete bir hakaret hem de eşcinsellik için kanıt olarak gösterip yasaklatmasının ardından CBC’ye de konuşan yönetmen “4 senedir bu filmi çekebilmek için cesaret topladım ve sonunda hacca gidip telefon kamerasıyla yaşadıklarımı kameraya adlım. Bu müslümanlıkta oldukça büyük bir suç ve cezası ise ölüm, bunların farkında olarak bu işe giriştim ve asla pişman değilim. Hacca gitmek için istekli ancak gitmeye bir türlü cesaret edemeyen pek çok müslüman eşcinsel bulunuyor. Bu deneyimi onlar için kaydettim” şeklinde konuştu. Sinema filmini asla sisteme karşı duruş olarak görmediğini de aktaran Sharma “Umarım bu film sosyal bir değişimi de beraberinde getirir” şeklinde iyi dileklerini sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.