Eşcinsel Tanışma Uygulaması Grindr, Kullanıcıların Gizliliğini İhlal Ettiği İçin 11.7 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı!

 Eşcinsel Tanışma Uygulaması Grindr, Kullanıcıların Gizliliğini İhlal Ettiği İçin 11.7 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı!
Digiqole ad

The New York Times’a göre Norveç Veri Koruma Kurumu, 100 milyon Norveç Kronu (yaklaşık 11,7 milyon dolar) para cezası veren kuruluş. Kuruluş Pazartesi günü Grindr’ın, kullanıcılarının kişisel özel bilgilerini yasadışı bir şekilde reklamverenlere sattığını duyurdu. Neden 100 milyon Norveç Kronu olduğuna gelince, bunun nedeni şirketin Avrupa gelirinin yüzde onu ve Grindr’in net kârının tahmini üçte biri olması.

NDPA genel müdürü Bjørn Erik Thon yaptığı açıklamada, “İlk sonucumuz, Grindr’in kullanıcı verilerini yasal dayanağı olmayan bir dizi üçüncü taraflarla paylaştığıdır” dedi.

“Kullanıcıların izin vermeleri için baskı altında tutulduğu ve neye izin verdikleri konusunda gerektiği gibi bilgilendirilmedikleri iş modelleri yasaya uygun değildir.”

Thon ayrıca, kullanıcıların, gizlilik yasası standartları kapsamında garanti edilmesi gereken gizlilik korumalarına sahip olmak için isteğe bağlı ücretli sürüme yükseltmeleri gerektiğini belirtti. Norveç Veri Koruma Kurumu’nun uluslararası departmanının başkanı Tobias Judin, Grindr’in veri madenciliği uygulamalarının yalnızca Avrupa gizlilik haklarını ihlal etmekle kalmayıp, aynı zamanda eşcinsel karşıtı yasaları olan ülkelerdeki kullanıcıları tehlikeye atma riskini de ekledi.

Judin NY Times’a verdiği demeçte,

“Birisi eşcinsel olduklarını anlarsa zarar görebilirler. Bu uygulama ve hizmetlerin, kullanıcıları bilgilendirmemek, verilerini paylaşmak için geçerli bir izin almamak gibi bu yaklaşımın tamamen kabul edilemez olduğunu anlamasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Norveç Tüketici Konseyi’ndeki dijital politika direktörü Finn Myrstad, kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, tüketicilerin gizliliğinin çevrimiçi olarak korunmasını sağlamak için devam eden çalışmadaki bir kilometre taşıdır” dedi.

“Veri Koruma Yetkilisi, şirketlerin kişisel verileri kullanıcının izni olmadan toplamasının ve paylaşmasının kabul edilemez olduğunu açıkça belirlemiştir.”

Myrstad, “Bu sadece Grindr için sınırlar belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda tercihlerimiz, konumumuz, satın almalarımız, fiziksel ve zihinsel sağlığımız, cinsel yönelimimiz ve siyasi görüşlerimiz hakkında bilgi toplamaktan ve paylaşmaktan kazanç sağlayan bir sektörün tamamında katı yasal gereklilikler oluşturuyor.”

Bir Grindr sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin Avrupa’daki kullanıcılarının tümünden ‘geçerli yasal onay” aldığını ve kullanıcı gizliliğine birinci sınıf bir yaklaşımla övündüğünü iddia etti.

Grindr’ın iş ve hukuk işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Shafton, “Değişen gizlilik yasaları ve düzenlemeleri göz önünde bulundurularak gizlilik uygulamalarımızı sürekli geliştiriyoruz ve Norveç Veri Koruma Kurumu ile verimli bir diyaloğa girmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin