“Eşcinsel Yaş”ınız Kaç?

 “Eşcinsel Yaş”ınız Kaç?
Digiqole ad

Gaystarnews yazarı James Jefferson, “eşcinsel yaşı” nedir onu anlatıyor;

Köpek yaşını, kendi “insan” yaşımızla karşılaştırmak, yaptığımız en yaygın yaş karşılaştırmalarından biri.

Örneğin bir köpeğin bir yılı 15 insan yıIı, iki yılı 24 ve üç yılı 32’dir.

Peki bu, “eşcinsel yaşı” kavramı nereden çıktı?

Henüz işe yarayacak bir matematiksel hesaplama bulamadıysam da, sık sık duyduğum bir cümleydi. Ve bu, yaşlarla ilgili toplulukların saplantısını araştırmaya başlamamı sağladı.

Şimdi 20 yaşındayım ve insanlar yaşlandığımı söylüyor. Fakat bir yandan da bazı şeyleri bilmek için fazla genç olduğumu duyuyorum.

Ayrıca, 27 yaşının eşcinseller için “yaşlı” olduğu söylenmiş. Bu, yedi yıl sonra eşcinsellikten emekli olacağım anlamına mı geliyor?

Üniversitedeki son yılımdayım; kariyer, aile ve kısacası bir hayata sahip olmak üzereyim. Ancak yatağımda oturup kahvemi yudumlayıp kitabıma göz gezdirirken aklımdan şu soruyu atamıyorum; ben kaç yaşındayım?

Yaşlı: sıfat, “Uzun süredir yaşayan; artık genç olmayan” diyor Oxford sözlüğü.

Genç olmak ne zaman bitiyor? Otobüse ücretsiz biniş kartı aldığında mı, emekli olduğunda ve emekli maaşın bağlandığında mı?

Buna kim karar veriyor, sen mi yoksa ben mi? Hükümet mi yoksa toplum mu? “Yaş” için sosyal bir yapı diyebilirsiniz. 

Birleşik Krallık’ta yasal olarak oy kullanmak ve alkol almak için 18 yaşında olmak zorundayız, ancak 16 yaşında cinsel ilişkide bulunabiliriz. Amerika’da içki içmek için 21 yaş sınırı vardır, ancak Almanya’da 16’da şarap ve bira satın alabilirsiniz.

Trende, 16 yaşında olmak, artık bir çocuğun biletini alamayacağınız anlamına gelir.

Genç: sıfat, “Sadece kısa bir süredir yaşayan ya da var olan”.

Kısa süre nedir? Benim için bir saat yemek beklemek çok uzun bir zaman ama çamaşırın yıkanmasını bekleyen biri için bir saat oldukça normal, değil mi?

Açıkça ifade etmeye çalıştığım şey “genç” ya da “yaşlı” sıfatlarının bir fikir olduğu. Bu, kafamızda sahip olduğumuz bir yapıdır ve insandan yere göre değişiklik gösterir.

Yaşımız sosyal aktivitelere, giyindiklerimize ve davranış biçimimize bağlı. “Gençken” yaşlanmak istiyorsan, “yaşlı” olduğun zaman da gençleşmek istiyorsun. Olduğumuz yerden gerçekten mutlu muyuz?

Aynı fiziksel yaşta olanlar, farklı bir “gay yaşı” olduğunu söylüyorlar. Ve henüz “heteroseksüel yaş” ifadesini duymadım.

Bizim için yaş, doğum tarihimizden değil, başkaları tarafından da belirleniyor.

24 yaşındaki bir gay “daddy” veya 18 yaşındaki gay bir çocuk da “ayı” olabilir mi?

Eşcinsel olmak, sınıflandırmalara göre farklı bir hesaplama yapmak suretiyle yaşınızı hesaplamanız gerektiği anlamına mı geliyor?

Ve şu anda eşcinsel yaşınızın ne olduğunu cevaplayamamışken, bu konunun nereden geldiğini anlamama yardım edebilirsiniz.

Kendi yaşınıza yönelik tutumlarınızı duymak istiyorum. Yaşınızı ve kendinizi bu şekilde hissettiren şey hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Öneriler

2 Comments

    Avatar
  • 18 yaşındayım bazen çok pozitifken bazen çok negatif olabiliyorum. Bazen kendimi çok yaşlı bazende çok genç hissediyorum bana göre bu yanındaki kişinin sana hissettirdiklerine baglı… 💜

  • Avatar
  • insan gerçektedende özgürce sevgisini söylemiyorsa ,ruh yaşımın ne önemi var?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

61 Paylaşımlar
Paylaş61
Tweetle
Paylaş
Pin