fbpx   .  

Eurovision 2015

Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilecek olan 60. Eurovision Şarkı Yarışması, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nı Avusturya adına yarışan Conchita Wurst’un “Rise Like a Phoenix” şarkısıyla 2014 yarışmasını kazanması üzerine yarışma Viyana, Avusturya’ya taşındı. Böylece Avusturya 1967 yarışmasından sonra ikinci kez ev sahipliği yapacak. Yarışmanın ilk olarak yarı finallerinin 12 ve 14, finalinin ise 16 Mayıs 2015 akşamı gerçekleştirileceği 2014 yılında delegasyon başkanı tarafından açıklanmıştı. Daha sonra ise bu tarihler yarı finaller için 19 ve 21, final için ise 23 Mayıs 2015 olarak değiştirildi. Sunuculuğunu ise Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler ve Arabella Kiesbauer yapacaklar.

Kırk ülke katılacağı yarışmada, Avustralya ilk defa katılıyor ve Çek Cumhuriyeti, beş yıllık aradan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ve Sırbistan, bir yıllık aradan sonra geri dönüyorlar. Ukrayna ise mali ve siyasi nedenlerden dolayı 2015 yılında katılmayacağını açıklamıştır.

TRT bu yıl Türkiye’nin katılmayacağını ancak 2016 da bizimde yarışmada olacağımızı duyurmuştu.

 

Yarışma öncesi her sene olduğu gibi OGAE yani türkçe adıyla Eurovision hayranları genel topluluğu kendi aralarında yaptığı oylamayla bu senenin ilk 5’ini belirledi. Oylamanın politik olduğunu ve gerçek müzikseverlerin birincilerini belirlediğini düşünen topluluğun bu seneki ilk 5’i ve aldığı puanlar ise şöyle:

  1. II Volo ile yarışmaya katılan İTALYA 367 puanla birinci seçildi
  2. Mans Zelmerlöw ile yarışmaya katılan İSVEÇ 338 puanla iikinci
  3. Elina Born& Stig Rasta ile yarışan ESTONYA 274 puanla üçüncü
  4. Morland&Debrah Scarlett ile yarışan NORVEÇ 243 puanla dördüncü
  5. Maraaya ile yarışan SLOVENYA ise 228 puanla beşinci oldular.

Bu yılın bir diğer dikkat çeken ülkesi ise FİNLANDİYA. Grup üyelerinin tamamı öğrenme zorluğu çeken down sendromlu ve otistik müzisyenlerden oluşan bir punk grubu. Grubun yarışmadaki şansı ne olur bilinmez ama şimdiden dikkat çektikleri aşikar.

Bir başka dikkat çeken isim ise Azerbaycan adına yarışan Elnur Hüseyinov. Geçtiğimiz sezon ülkemizdeki O Ses Türkiye yarışmasının birincisi Elnur da bu yıl ki favoriler arasında.

40 Ülkenin yarıştığı bu eğlenceli gecede sizlere kendi 13 favorimden bahsetmek istiyorum. Tabiki bu kişisel müzik zevkime göre hazırladığım bir 13 ama birçok noktada ortak paydada buluşabileceğimizi düşünüyorum. (bu sene çok iddialı şarkılar yarıştığı için favorilerimi ancak 13’e kadar indirebildim) İşte benim ilk 13’üm;

1 AVUSTRALYA

Tonight Again şarkısıyla yarışan Guy Sebastian kadife sesi ve şarkının ritmik yapısıyla benim gönlümü fetheden şarkılardan.İnsanda dans etme dürtülerini harekete geçiren Guy Sebastian ın şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. İşte videosu:

2 ALMANYA

Black Smoke şarkısıyla kalbimizi okşayan Ann Sophie ise bir diğer favorim. Görüntü olarak bana ADele i anımsatsa da hem şarkı hemde ses olarak Adele den çok farklı bir kulvarda Ann Sophie. Buyrun şarkıyı dinleyin ve kararı siz verin:

3 İTALYA

Eurovision hayranları oylamasında da birinci çıkan İtalya bu yıl favoriler arasında gösteriliyor. 3 yakışıklı solistten oluşan II VOLO grubu Grande Amore şarkılarıyla karşınızda:

4 İSRAİL

low başlayan ve bir anda kıpır kıpır bir şarkıya dönüşen GOLDEN BOY şarkısıyla Nadav Guedj de beni kazanan şarkılardan oldu. Güzel bir sahne şovu hazırlanırsa ilk 5 e gireceğini düşündüğüm şarkılardan:

5 GÜRCİSTAN

Nina Sublatti’nin Warrior şarkısı da değişik vokali ve müziğiyle dikkat çeken şarkılardan.Bakalım siz de beğenecek misiniz?

6 AZERBAYCAN

Artık hepimizin tanıdığı O Ses Türkiye birincisi Elnur Hüseynov ise Hour of the wolf adlı balad bir parçayla ülkesini temsil ediyor. İşte şarkısı:

7 ESTONYA

Hayranlar tarafından yapılan oylamada 3. sırada olan Estonya bencede ilk 5 te olacak bir çalışma. Goodbye the Yesterday isimli şarkı favori gösterilen şarkılardan. Buyrun siz karar verin:

8 İZLANDA

Pürüzsüz bir ses ve güzel bir kadın. Unbroken isimli şarkısıyla Maria Olafs favorilerim arasına girmeyi başardı bile.

9 GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ

Yarışmaya 1 yıl ara veren Kıbrıs yarışmaya Balad bir şarkıyla katılanlardan. Ne kadar şansı olur bilinmez ama ben şarkıyı ve John Karayiannis in sesini çok sevdim:

10 İSVEÇ

Hayran oylamasında 1.liği kıl patı İtalya’ya kaptıran İsveç’te iddialı isimlerden. Heroes şarkısıyla hem göze hem kulaklara hitap eden Mans Zelmerlöw’ün ülkesini ilk 3 e taşıyacağı konusunda çoğunluk hem fikir. Bakalım şarkı derece alabilece mi?

11 BELÇİKA

Ben seçecek olsam ilk 5’te kesin olmalı dediğim farklı şarkılardan biri olan Rhythm Inside şansı yüksek şarkılardan.

12 İNGİLTERE

Neden bilinmez ama her sene feci kötü sonuçlarla eli boş dönen İngiltere bu sene şansını Electro Velvet ile deniyor. Bayılarak dinlediğim bu şarkı başarılı olur mu bilmem ama eğleneceğinizi garanti edebilirim:

13 LİTVANYA

Son olarak hem yakışıklı solistiyle hemde dile dolanan nakaratıyla mest olduğum Litvanya This Time diyor.

Yaşar İşgörenler
E-Posta:yasar.isgorenler@gaymag.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.