Eurovison ‘Bayrak Politikası’nı Esnetmeye Karar Verdi

 Eurovison ‘Bayrak Politikası’nı Esnetmeye Karar Verdi
Digiqole ad

Eurovision bazı katılımcıların bayraklarını yasakladığını fark etti ve  politikayı esnetme kararı aldı

Eurovision Şarkı Yarışması, geçtiğimiz günlerde oldukça tartışılan bir bayrak politikası yayınlamıştı. Burada Galler ya da Avustalya Aborijin bayrağının sallanması ve gökkuşağı bayrağının ‘politik biçimde’ sallanmasını yasaklamışlardı.

Bu bildiride, katılan ülkelerin bayrakları ve diğer Birleşmiş Milletler üye ülke bayrakları, bunun yanı sıra gökkuşağı bayrağı ve Avrupa Birliği bayrağının sallanması serbest bırakılmıştı. Ancak hayranları Onur bayraklarını ‘politik’ bir araç haline getirmemeleri konusunda uyarmışlardı.

Fakat organizasyon sahipleri o günden bu yana duruşlarını değiştirdiler. Bazı katılımcıların bayraklarını yasakladıklarını fark ettiklerinde bölgesel bayrakların kullanımına izin vermek durumunda kaldılar.

Yapılan bir yorum: “ Pek çok görüşmenin ardından organizasyon sahipleri ‘bayrak politikası’nı esnetme kararı aldı. Birleşmiş Milletler üye ülke bayrakları, Avrupa Birliği bayrağı ve gökkuşağı bayrağına ek olarak milli, bölgesel ve yerel bayrakların kullanımına da izin verildi. Buna Galler bayrağı (Birleşik Krallık şarkıcılarından biri Galli olduğu için) ve Sami bayrağı (Norveçli şarkıcı Sami kökenli) örnek verilebilir.”

Daha önceden yapılan açıklamada: “ Eurovision’u politik söylemlerden, izin alınmamış reklam mesajlarından, rahatsız edici yorumlardan uzak tutmaya çalışıyoruz. İzleyicilerin ve çalışanlarımızın güvenliği bizim için çok önemli. Bunun için de Avrupa Yayın Birliği(AYP) yönetici ekibiyle bir araya gelip böyle bir bayrak politikası izlemeye karar verdik.Gökkuşağı bayrağı ise teknik olarak AYP’nin temel ögesi olan çeşitliliği simgeliyor.” sözlerine yer verilmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Paylaşımlar
Paylaş19
Tweetle
Paylaş
Pin