Facebook Homofobiklerden LGBT Medyanın “Güvenilirliğini” Değerlendirmesini İsteyebilir!

 Facebook Homofobiklerden LGBT Medyanın “Güvenilirliğini” Değerlendirmesini İsteyebilir!
Digiqole ad

Facebook, kullanıcılarının haber yayın organlarının “güvenilirliğini” değerlendirmelerini isteyeceği yeni kurallar getirmeye başladı.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından dün gece bildirilen son değişiklikte, bazı kullanıcıların haber medya kanallarının güvenilirliğini derecelendirmesinin isteneceğini söyledi.

Değişiklik, Facebook’un medya içeriklerini ve hangi içeriğin kullanıcılarına daha sık gösterileceğini belirlemesine imkan veriyor.

Zuckerberg Facebook’ta konuyla ilgili bir yazı paylaştı:

“Bugün dünyada çok fazla sansasyon, yanlış bilgi ve kutuplaşma var. Sosyal medya, insanların her zamankinden daha hızlı bilgi paylaşmalarını sağlıyor.”

Hareket, News Feed’in yalnızca “yüksek kaliteli haberler”i gösterilmesini sağlamak için hazırlandı.

Zuckerberg, haber akışında gösterilen haber miktarının genel olarak yüzde beşten, dörde düşeceğini söyledi.

LGBT insanların küresel nüfusun yüzde beş ila onunu oluşturduğu göz önüne alındığında; bu, nüfusun çoğunluğunun, bir azınlık tarafından okunan içeriği yargılayacağı anlamına gelecektir.

Ancak bu hareket, LGBT haberleri veya Yahudi haberleri gibi azınlık gruplarının bastırılabileceğini söyleyen bazı yayıncılar tarafından eleştirildi.

Bazı insanlar bu hareketi “rahatsız edici” olarak nitelendirerek Facebook’a, haber sitelerini derecelendirmesini istediği kullanıcıları nasıl seçeceğini açıklığa kavuşturmasını istedi.

PinkNews Başkanı Benjamin Cohen, Facebook’un Başkan Yardımcısı Adam Mosseri’ye sitenin, kullanıcıların haber sitelerinin sıralamasını istediği nesnelliğin nasıl sağlanacağını sordu.

“Facebook, homofobiklerin LGBT haberlerini veya Yahudi düşmanlarının Yahudi haberlerini ‘güvenilmez’ olarak işaretlemeyeceğinin garantisini nasıl verebilir?”

Mosseri ise Facebook’ta şunu yazdı;

“Seçtiğimiz insanların, mümkün olduğunca nüfusun temsilcisi olduğuna emin olmak istiyoruz.”

Benjamin Cohen daha sonra şunları belirtti;

“Facebook’un yaptığı bu değişiklikler, homofobiklerin LGBT medyasının güvenilirliğini değerlendirmesini istiyor.”

“Birçok insan, Facebook’a bir yayıncının güvenilmez olduğunu söylediği takdirde; o içerik, Facebook haber sayfasında kısıtlanabilir. Bu, demokrasi ve LGBT hakları için sağlıksız. Facebook’u, politika değişiklikleri sonucunda LGBT ve diğer azınlık medyasının bilinçsizce nasıl ayrımcılıkla karşı karşıya kalacağına ilişkin daha net bir açıklama yapmaya çağırıyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin