Facebook, Twitter ve Youtube’da Nefret Söylemi Yasağı

 Facebook, Twitter ve Youtube’da Nefret Söylemi Yasağı

SAN ANSELMO, CA – MAY 09: The Facebook website is displayed on a laptop computer on May 9, 2011 in San Anselmo, California. An investigation by The Pew Research Center found that Facebook has become a player in the news industry as the popular social media site is driving an increasing amount of traffic to news web sites. (Photo Illustration by Justin Sullivan/Getty Images)

Digiqole ad

Sosyal medya siteleri, “nefret söylemi” ile başa çıkmayı gerektiren Avrupa yönergesini imzaladı.

Facebook, Twitter ve Youtube’un yanı sıra Microsoft da yönergeye dahil. 24 saat içinde bu platformlarda bulunan nefret söylemi ögeleri incelenecek ve gerekli görülürse kaldırılacak.

Avrupa Komisyonu’nun bu haftanın başında açıkladığı yeni tüzük, terörist propagandayı ve nefret söylemini hedef alıyor.

Yeni kurallar Brüksel ve Paris’de gerçekleşen terörist saldırıların sonrasında ve Avrupa’da yaşanan mülteci krizinin ortasında oluşturuldu. Mülteci krizi ülkelerde hala var olan aşırı sağcıların ve ırkçı gerilimin tekrar açığa çıkmasına yol açtı.

Almanya bir süredir nefret söylemini engellemeyen sosyal medya sitelerini kontrol altına altında tutuyordu. Facebook, Twitter ve Google da nefret söylemini 24 saat içinde bitirmek için Alman hükümetiyle çalışıyor.

Avrupa Komisyonu üyesi Vĕra Jourová: “Yaşadığımız son terör saldırıları bize acilen yasal olmayan online nefret söylemini önlemememiz gerektiğini gösterdi. Ne yazık ki sosyal medya terörist grupların gençleri radikalleştirmek ve nefret ve şiddet yaymak için kullandığı bir araç.

Yeni kural şimdiden pek çok eleştiri aldı. Eleştirilerin bir kısmı, özel şirketlerin değil devletin hukuk birimlerinin bu işi halletmesi gerektiği üzerinde yoğunlaşıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin