Fallout 4’ün Rekorunu Kıran Cyberpunk 2077, Transfobik Kalıp Yargılar Üzerinden Boykot Edildi!

 Fallout 4’ün Rekorunu Kıran Cyberpunk 2077, Transfobik Kalıp Yargılar Üzerinden Boykot Edildi!
Digiqole ad

Cyberpunk 2077 video oyunu, yılın en çok beklenen yeni bilim kurgu video oyunlarından biriydi, ancak piyasaya sürülmesi, içinde bulunan transseksüellerin olumsuz tasvirlerine karşı protestolara yol açtı.

Yüksek profilli sürüm, oyuncuların kurgusal Night City sokaklarında devriye gezen paralı bir kanun kaçağı olan V rolünü üstlendiği bir aksiyon-macera açık dünya oyunu.

Polonyalı oyun stüdyosu CD Projekt Red tarafından yapılan oyunda ayrıca, serinin daha erken bir yapımı olan Cyberpunk 2020’de ilk kez ortaya çıkan askeri gazi ve rock yıldızı Johnny Silverhand karakterine sesini ve imajını ödünç veren Matrix yıldızı Keanu Reeves de yer alıyor.

Oyunun daha sorgulanabilir özelliklerinden biri oyunculara karakterlerinin cinsel organlarını değiştirme seçeneği sunuluyor ve hatta şeklini ve boyutunu bile kontrol edebiliyorlar. Comic Book Resources adlı eğlence web sitesine göre oyuncular hiçbir cinsel organa sahip olmamayı bile seçebilirler. Bu seçenek nihayetinde herhangi bir karakterin cinsiyet kimliğini belirlemese de web sitesi Cyberpunk 2077’nin bir bireyin cinsiyetini “cinsel organlarıyla değil, sesiyle” belirlediğini iddia ediyor.

Site, “Yalnızca derin sesli karakterler erkek olarak tanımlanabilirken, yüksek perdeli karakterler kadın olarak tanımlanabilir,” diyor ve “insanların cinsiyetlerinin belirli özelliklerle tanımlanabileceğine dair zararlı fikri kabul ediyor.” Bu özellik aynı zamanda trans kişileri, genellikle topluma karşı şiddet eylemlerinden önce gelen seslerini veya dış özelliklerini denetleyerek mimlemeyi de meşrulaştırıyor. Cyberpunk 2077’nin bu yönü, devam eden bir eşcinsel cinayeti salgınında 40 transseksüel insanın öldürüldüğü bir yılda özellikle rahatsız edici.

Ancak oyunun tartışmalı seçimlerinin bittiği yer burası değil. Night City’de, kadınları temsil eden bazı karakterler, geleneksel büyüklüklerin ötesine geçen şeffaf penislerle ortaya çıkıyor ve bu da oyunun trans bedenleri fetişleştirdiği ve nesneleştirdiği eleştirilerine yol açıyor. Durum, ana akım oyunlarda daha fazla trans ve non-binary temsil için yakın zamanda yapılan bir baskıya rağmen, Cyberpunk 2077’de başka hiçbir yerde görünür bir LGBTİ+ görünürlüğü olmamasıyla daha da kötüleşiyor.

Bu özellikler, desteklediği transfobik klişelerin bir sonucu olarak insanları Cyberpunk 2077’yi satın almamaya veya oynamamaya çağırmak için sosyal medyayı kullanan trans ve cinsiyet kalıplarına uymayan oyuncuların hoşuna gitmedi.

Bir kuir oyuncu tweetinde,

“Cyberpunk 2077 benim için delice çünkü oyunlarına dikkat çekmek için, tartışma yaratmak için bir trans kadın bedenini kullandılar ve ardından cyberpunk’taki şirketlerin ürün satmak için cinsiyet uyumsuzluğunu seçtiklerini söyleyerek savundular,” dedi.

İtirazlara yanıt olarak, Twitch üzerinden yayın yapan birkaç oyuncu, Cyberpunk 2077’yi platformları üzerinden oynamama veya yayınlamama sözü verdiler.

Oyunun sanat yönetmenlerinden Kasia Redesiuk, Polygon ile yaptığı röportajda,

“Cyberpunk 2077, mega şirketlerin her şeyi dikte ettiği distopik bir gelecek,” dedi. “İnsanların hayatlarını etkilemeye çalışıyorlar ve başarıyorlar da. Ürünleri boğazlarından aşağı itiyorlar. Pek çok insanın ihtiyaçlarını ve içgüdülerini kullanan ve kötüye kullanan çok agresif reklamları yaratıyorlar. Dolayısıyla, hiperseksüelleşme her yerde belirgin ve reklamlarımızda hiperseksüalize olmuş kadınlara, hiperseksüel erkeklere ve aralarında hiperseksüelize olmuş insanlara dair birçok örnek var. Bunların hepsi modern dünyamızda olduğu gibi, reklamlarda “aşırı cinselleşmenin korkunç olduğunu göstermek için” diye devam etti.

Yine de LGBTİ+ topluluğunun bu oyuna verdiği tepkiye bakılırsa, bu transları tehlikeye atan bir oyun için iyi bir bahane olmaktan çok uzak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Paylaşımlar
Paylaş12
Tweetle
Paylaş
Pin